Yurtdışı tur vize işlemleri ve gerekli evraklar

Yurtdışı turlar için yapılması gereken işlemler, ödenmesi gereken vergiler ve harçlar nelerdir ? Yurtdışı tur vize işlemleri ve gerekli evraklar nelerdir ?  Detaylı bilgi ekteki yazımızda bilginize sunulmuştur.

Öncelikle ; Pasaport işlemleri;

Yurt dışı gezilerine katılacak olan yurtdışı tur katılımcıları tur bitim tarihinden itibaren en az 6 geçerliliği bulunan pasaporta gereksinim duymaktadırlar. Umuma mahsus pasaport yurt içinde İçişleri Bakanlığı’nca veya İçişleri Bakanı’nın vereceği yetkiye göre Valiliklerce, yurt dışında Türkiye Cumhuriyeti Konsoloslukları tarafından verilmektedir. Hizmet damgalı pasaport detayları için dilerseniz http://pasaport.iem.gov.tr internet adresinden veya bağlı bulunduğunuz il emniyet müdürlüğünden de bilgi alabilirsiniz.

Umuma mahsus yani bordo renkli pasaport çıkartmak için gerekli evraklar;

2 adet son 6 ay içerisinde çekilmiş ve başvuru sahibinin güncel halini gösteren biyometrik fotoğraf. Bu fotoğraflar normal vesikalık çekimlerinde çekilen fotoğraflardan farklı olduğundan çekim yaptırırken mutlaka fotoğrafçıyı uyarmanızı tavsiye ederiz Böylece tekrar pasaport için fotoğraf çektirmek zorunda kalmazsınız. Bu fotoğraflarda yaş sınırı yoktur. 0 yaş gurubu da dahil herkesin pasaportunda fotoğraf olması zorunludur. Pasaport fotoğrafı ölçüleri ise  50mm X 60mm ebatlarında olup pasaportta kullanılacak resimde fon beyaz olmalıdır.

Pasaport başvurusu esnasında üzerinde T.C. kimlik numarası’nın bulunduğu nüfus cüzdanı aslı’nın ibraz edilmesi istenmektedir.

Pasaport başvurusu sırasında başvuru sahibinin parmak izi alınmaktadır. 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun 5. maddesi uyarınca, 7 yaşından gün almış ve daha büyük çocuklardan parmak izi alınmaktadır.

Pasaport harç ve Cüzdan bedelinin anlaşmalı bankalar veya maliye veznelerine yatırıldığına dair dekont’un aslının ibraz edilmesi  istenmektedir. Dekontun üzerinde Tahsil edilmiştir kaşesinin basılması, dekontun 1. nüshasının müracatta sunulması ( En üst nüsha), dekontun üzerinde tahsilatı yapan memurun ıslak imazası bulunması gerekmektedir. Varsa daha önceden alınmış pasaportların aslı da getirilmelidir.

Yurtdışı turları vize işlemleri yaptırmak için ilgili konsolosluklara başvurmak gerekmektedir. Yurt dışı gezi turu ile gidilecek ülkenin konsolosluklarına vize başvurusu yapılır.

Yurtdışı gezi turları için ödenmesi gereken harçlardan birisi de yurtdışı çıkış harç pulu vergisidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yurtdışına çıkarken uygulanan vergi türüdür. Devlet tarafından belirlenmiş Türk lirası tutarının, seyahate başlamadan önce banka şubelerine veya seyahat günü havalimanında bulunan veznelere yatırılması gerekmektedir.

Yukarıda saydığımız işlemler Yurtdışı turu vize işlemleri için gerekli işlemler olup, yurt dışı turu  gerekli evraklar  olmadan yapılamamaktadır. Evraklarını tamamlayanlara iyi tatiller, iyi seyahatler dileriz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.