Vize başvurusu nasıl yapılır ?

Vize başvurusu nasıl yapılır ? Vize evrakları için neler gereklidir, vize işlemleri nelerdir ?

Öncelikle vize başvurusu yapmak için olabildiğince erken başvurun ki sonrasında vize işlemlerinizin yetişmemesi gibi bir sorunla karşı karşıya kalmayasınız.  Yani vize işlemlerinize yurtdışına çıkmayı planladığınız tarihten en az bir ay öncesinden başvuru yapmanız sizin lehinizedir !

Çalışma ve öğrenim amaçlı vizelerin alınması ülkeler arasında değişiklik göstermekle beraber 2 ay, 3 ay veya daha uzun sürelerde zaman alabilmektedir. Programınızı buna göre yapınız.

Vize başvurunuzda pasaportunuzun geçerlilik süresi çok önemlidir. Başvuru yaptığınız tarihi baza alarak en az 1 yıl süre olmasına özen gösteriniz !

Yıpranmış pasaportlar ile yapacağınız vize başvuruları konsoloslukça kabul edilse ve vizenizi alsanız dahi sınırdan geri çevrilmeniz mümkündür ! Bu ihtimali göze alarak pasaportunuzun hasarsız olmasına önem gösteriniz.

Yaptığınız vize başvurusu siz tüm şartları yerine getirseniz bile kabul olacak diye bir kural yoktur. Konsoloslukların red nedenlerini açıklama zorunlulukları da yoktur. Bununla beraber bazı ülkeler yazılı veya sözlü olarak açıklama da yapmaktadırlar.

Yurtdışı turlarına katılacağınız tur acentelerinin tarafınıza vize verilmesi ile ilgili en ufak bir yaptırım ve müdahaleleri olamaz. Bu acentaların sunduğu hizmet sadece sizin evraklarınızın tam olması halinde acente başvurusu kabul eden bazı konsolosluklara evraklarınızın sizin adınıza gönderilmesi ile sınırlıdır. Yapacakları tek şey sizin evraklardaki eksiklerinizi tamamlamanıza yardımcı olmak ve doğru evrak hazırlamanızı sağlamaktır.

Vize başvurularında beyaz zemin üzerine ve son altı ayda çekilmiş resimlerin asılları gerekmektedir. Renkli fotokopi ve benzeri fotoğraf suretleri kabul edilmemektedir.

Başvurularda istenen seyahat sigortası 30.000 Euro limitlidir. Yurtdışına çıkışlarda sigorta belgesinin pasaportla beraber bulundurulması gerekmektedir.

Daha önce Schengen vizesi olmayan ve ilk defa Schengen vizesi alacak yolcuların başvurularını şahsen yapmaları gerekmektedir.

Schengen ülkeleri; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Fransa, Finlandiya, Hırvatistan, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Kıbrıs Rum Kesimi, Letonya, Litvanya, Lüxemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan’dır. Her konsolosluk vize vermek için farklı evraklar istemektedir. Turistik başvurular, ticari başvurular, emekliler, öğrenciler v e transit vize başvuruları için istenen evraklar farklıdır.

Vize başvuruları sırasında pasaportunuzda dikkat edilmesi gerekenler ise; Pasaportunuzun geçerlilik üsresinin en az altı ay olması gerekmektedir.

Vize sayfaları dolan pasaportların yenilenmesi gerekmektedir. Konsolosluklar pasaportunuzdaki vize sayfaları haricindeki sayfalara vize damgası vurmamaktadırlar.

Yurtdışı turları için vizesiz giriş çıkış yapabileceğiniz ülkeler için ayrı bir yazıda bilgilendirme sağlıyacağız. Sayfalarımızı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz 🙂

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.