Muğla

Muğla; Tarihi uygarlıkların beşiğidir! Muğla’nın tatil yerleri ise mavi ile yeşilin buluştuğu yerdir. Halkı misafirperver ve havası gibi sıcak kanlı insanlar diyarı demek doğru olur. Aynı zamanda coğrafi olarak da; Akdeniz bölgesi ve Ege bölgesinin de birleşim noktaları arasındadır.

13 ilçeden oluşur.  Muğla ilçeleri; Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Menteşe, Milas, Ortaca, Seydikemer, Ula ve Yatağan‘dır.

Muğla’nın ilçeleri ve ilçelerine bağlı mahalleler, ülkemizin en gözde tatil yerleri için ev sahipliği yapar. Muğla’nın tatil yerleri arasında en bilinenler Bodrum, Dalaman, Datça, Dalyan, Fethiye, Marmaris, Milas, Köyceğiz, Ortaca, Ölüdeniz, Sarıgerme olmakla beraber daha pek çok muhteşem tatil beldesi de il sınırları içinde yer alır.

Türkiye milli parkları içinde yer alan 2 milli park ve 11 tabiat parkı için ev sahipliği yapan ilimiz, bilimsel ve estetik bakımından, milli ve milletlerarası ender bulunan tabii ve kültürel kaynak değerleri ile koruma, dinlenme ve turizm alanlarına sahiptir. Manzaralarının bütünlüğü ile halkın dinlenme ve eğlence olanaklarına sahip tabiat alanları konusunda da oldukça zengindir. il sınırları içinde milli park kapsamında koruma altına alınan; Marmaris Milli parkı ve Saklıkent Milli parkı için detaylı bilgileri ekli sayfalarda paylaştık.

Dalyan Deltası’nın İztuzu plajı ile birleştiği nokta’ya Köyceğiz yönünden bakıldığında tabiatın tüm güzelliklerini cömertçe gözler önüne sergilenir. Masmavi denize, eşsiz kumsallara, yüksek dağlara ve yeşilin her tonuna sahip bir ilimizdir. Muğla ili sınırları içerisinde yer alan antik kentler ve anıtlar ise zamana direnmeye devam ederek, geçmişle günümüz arasındaki güçlü bağı sergilemektedir. İlimiz tarihi geçmişi ve deniz turizmi kaynakları sayesinde Türkiye’nin en çok turist çeken tatil yerleri arasında olma özelliği taşır.

İlimiz muhteşem bir tatil deneyimi tadarken, hayatınızın en unutulmaz anlarını yaşayabileceğiniz bir şehirdir. İnsanlık tarihi ile beraber anılmaya başlayan, onlarca medeniyete beşiklik yapmış bir kültür beldesi olduğunu da ek olarak belirtelim. Muğla’nın tarihi dokusu sizi efsanelerin içine çekerken, rafting parkurlarında adrenalin salgılayarak stresinizi atabilirsiniz. Bu parkurlardaki yorgunluğunuzu ise zengin minerallere sahip ve pek çok hastalığa iyi gelen şifalı termal tesislerinde giderebilirsiniz.

Akdeniz’in Ege ile buluştuğu noktada mavi yolculuk ile muhteşem koyların tadını çıkarabilirsiniz. Toplam uzunluğu 1479 km olan Muğla kıyıları’nda pek çok kıyı mağarası, muhteşem koylar ve plajlar bulunmaktadır. Kanyonları ve anıt ağaçları ile tabiat varlıkları yönünden son derece zengindir. Muğla’nın bitki örtüsü oldukça zengin olup, ormanları ile de yemyeşil bir kenttir.

Muğla iklimi ile yerli ve yabancı turist akınına uğramaktadır. Her yaştan ziyaretçilerini yılın dört mevsiminde üstün nitelikli konaklama tesislerinde ağırlar. Muğla’da ulaşım için toplu taşıma araçları yoğun faaliyet gösterir. Merkezlerden ilçeler arası ve mahalleler arası taşımacılık yapılır. Özel minibüsler, özel denetimli minibüsler ve belediyelere ait otobüsler yolcu taşıma hizmeti sunar. Aynı zamanda sahil şeritlerinde turlar yaygındır.  Tekneler ve tekne taksilerle belirli merkezlere ulaşım için de hizmet sunulur. Toplu taşıma araçlarının sefer saatlerine bağımlı kalmak istemeyenler için araç kiralama en iyi seçenekler arasındadır. Bölgede faaliyet gösteren pek çok oto kiralama firması mevcut olup, cazip kiralık araba fiyatları ile hizmet sunulur.

Muğla merkezi, Hisar (asar) dağı eteklerinden, Karadağ, Kızıldağ, Hamursuz ve Masa dağları ile çevrelenmiştir. Denizden yüksekliği 670 olan bir ovada konuşlanmıştır. Kuzeybatı yönünden Bodrum, Güneybatı yönünden Seydikemer, Batı yönünden ise Marmaris’e ulaşırsınız. Bu yolculuklar esnasında Yatağan veya Milas’ın tarihi dokusu, Köyceğiz’in yemyeşil narenciye bahçeleri size farklı bir huzur verecektir. Ayrıca Dalaman rafting parkuru adrenalin tutkunları için özellikle önerilen mekanlar arasındadır. Deniz turizmi için ülkemizin en gözde tatil merkezlerinin çoğuna ev sahipliği yapan Muğla iline bağlı Ölüdeniz de dünya turizminin en çok ilgi gören tatil mekanları arasındadır.

Kavaklıdere’de doğa ile başbaşa kalmak, Datça’nın tertemiz havası ile ciğerlerinizi doldurmak, Ula’nın tarihi evlerinde misafir olmak, Ortaca’da Caretta Caretta’ları misafir etmeniz mümkün olan bir şehirdir Muğla!

Kısaca; Arkeolojik, doğal ve kentsel sit alanlarıyla tarihin tanığı olan bir ildir. Muğla’da tarihin gizemini ve doğanın güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Muğla tarihi için detaylı bilgileri ekli sayfamızdan inceleyin.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

[…] Muğla ilinin Dalaman ilçesi Hürriyet mahallesi Hakkı Ege 6 sokaktaki 3 katlı binada sahibinden satılık daire.  İçi temiz ve bakımlıdır. Kiracılıdır. 160m2 civarı kullanım alanı vardır. […]