Muğla tarihi

Muğla’nın tarihini ve Muğla ismi nereden gelir öğrenmek için yazımızı okuyun. Antik Karya bölgesinin en eski yerleşim yerlerinden biridir Muğla.

Akdeniz bölgesinin gözde yerleşim yerlerinden biri olan Muğla’da ilk yerleşimin ne zaman olduğuna dair kesin bir bilgi yoktur. Bazı kaynaklarda bu bölgeye ilk yerleşenlerin Hititler olduğu yazılıdır. Sırasıyla Frig, Lidya, PErs, Makedon, Bergama Krallığı ve Roma hakimiyetini yaşayan kent Menteşe bey tarafından 1284 yılında alınması ile ilk defa Türk hakimiyetine geçmiştir. 1425 yılında ikinci Murat devrinde ise tam anlamıyla Osmanlı Devletine bağlanmıştır.

Karya isminin bölgeye milattan önce 3400 yıllarında gelen kavimlere önderlik etmiş “Kar” isimli bir komutandan kaynaklandığına dair tezler vardır. Kavimleri Karya bölgesine, kıyılardan başlayan çok uzun bir süreçte nüfuz etmişlerdir. Knidos (Datça yarımadasının ucu) ve Halikarnas (Bodrum) ile başlayan Helen kolonizasyonu ile zamanla Daldala (Dalaman), Stratonikea (Yatağan Eskihisar), Nakrasa (Karakuyu), Akassos (Bozüyük) ve Fethiye çevresinde  de Telmemssos, Xantos (Kınık), Patara (Minare) ve Tlos (Eşen) kentleri kurulmuştur.

“Muğlanın adı nereden gelir ?” sorusu içinde cevapları sunalım. Muğla adının bu bölgeyi ‘Selçuklu Türkleri’nin meşhur komutanlarından Muğul Bey Bizans’tan alarak fethettiğinde, bu komutanın anısına bu bölgeye Muğul denildiği, zamanla bu kelimenin konuşulan halk dilinde “Muğla” olarak yerleştiği yönünde görüşler vardır. Bir diğer görüşe göre ise “Muğla” ismi “Mobolla”, “Menos” ve “Myndus” kelimelerinden geldiği şeklindedir. Bazı kaynaklarda ise Muğla’nın Türkler tarafından fethinden önceki isminin “Alinda” olduğu belirtilmektedir.

Zengin bir bitki örtüsüne ve güzel bir iklime sahip olması nedeniyle binlerce yıldır Muğla şehrinde pek çok uygarlık var olmuştur. Muğla iklimi ve Muğla bitki örtüsü için ekli sayfalardan daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.