Muğla iklimi

Akdeniz iklimi etkisi altında olan Muğla’nın yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı geçer. Muğla’nın maksimum ve minimum sıcaklık değerleri, nemlilik, yağış miktarı ve hakim rüzgar yönleri yerel coğrafi konuma göre değişiklik gösterir.

Muğla’nın ikliminin bu denli güzel olması tarih boyunca bu kentin çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmasına neden olmuştur. Muğla tarihi için ekli sayfadan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Muğla’da kış ayları esnasında kıyılarda kar yağışı çok seyrek görülür. Kıyıdan iç kesimlere gidildiğinde ise kara iklimi tesir etmeye başlar. Gerçi bu tesir nedeniyle de kış aylarında iç kesimlerde kar yağışı görülse de bu süre çok azdır. Genelde en fazla 2-3 gün kar yağışı görülür. Muğla’da sıcaklık yıl boyunca +43,7°C ile -12,6°C arasında değişiklik gösterir.

Muğla iklim bakımından metrekareye 1000 mm’den fazla yağış alması ile orman oranı bakımından Türkiye’nin en zengin yörelerinden biridir.  Muğla bitki örtüsü hakkında daha kapsamlı bilgiyi ekli sayfadan inceleyin.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.