Marmaris

Marmaris; Türkiye’nin güneybatı sahilinde Akdeniz ve Ege’in kesiştiği noktada Muğla iline bağlı bir liman kentidir.

Doğal güzellikleri, uzun sahil şeridi, çam ormanlarıyla kaplı tepelerinden muhteşem manzarası vardır. Bakir koyları, eşsiz plajları, antik kentleri ve yat marinaları ile her yıl yüzbinlerce turistin ziyaret odağıdır. Ayrıca her türlü aktiviteyi sunması ilçeyi cazibe odağı yapar.

İlçe yat turizmi ve mavi yolculuğun önemli merkezleri arasındadır. Akdeniz’deki yatlar için oldukça müsait bir doğal liman olması haricinde, Yalancı Boğaz’daki atölyelerde yat imalatı ve bakımı yapılmaktadır. Yat ve tekne turları da oldukça yaygın olup Marmaris gulet kiralama için de en çok tercih edilen yerler arasındadır.

Türkiye’nin en büyük marinalarından Marmaris Yat Marinası yat turizmi için önemli değere sahiptir. Ayrıca buradan Rodos adasına düzenli olarak seferler yapılmaktadır. Dünya çapında kalite ve konfora sahip Marmaris otelleri, restoranları, gece hayatı ve alışveriş imkanlarıyla her bütçeye uygun tatil imkanı sunmaktadır. İlçede yeşil ve mavinin tonlarını senenin on iki ayı görmeniz mümkündür.

Marmaris iklimi tipik Akdeniz özellikleri taşır. yani Muğla iklimi ile beznerdir. Kışın dahi denize girme imkanı bulabilirsiniz. Etrafını çepeçevre saran sık ve yüksek dağlar ile çam ormanları, dünyada ender görülen Günlük ağaçları ve geniş yapraklı çınar ağaçları Marmaris bitki örtüsünü oluşturur.

Marmaris gece hayatı denilince ilk akla gelen barlar sokağıdır. Bölgedeki eğlencenin kalbi burasıdır. Farklı konseptteki barlar ve diskolar olan bölgede hem canlı müzik performansları hem de sabaha kadar süren partilerin yapıldığı kulüpler vardır. Marmaris eğlence hayatı oldukça keyiflidir dersek abartmamış oluruz.

Bölgede yapılacak gezilerde; Karia, Rodos ve ada uygarlıkları, Mısır, Asur, İon, Pers, Makedon, Suriye, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinin izlerini görmek mümkündür. Fiskos kentin ilk adı olup bugün Asartepe denilen mevkide kalıntıları halen görülebilir. Marmaris tarihi eserleri için daha kapsamlı bilgi edinmek isterseniz ekli sayfayı inceleyin.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.