Marmaris tarihi eserleri

Marmaris’in tarihi yerleri ve Marmaris tarihçesi hakkında detaylı bilgiyi sayfamızdan inceleyin! Marmarisin görülmesi gereken yerleri sitemizde paylaştık.

Ünlü tarihçi Herodotus Marmaris’te ilk surların M.Ö. III. binde yapıldığını yazmıştır.

Marmaris ilçesinde bugün kalıntıları bulunan antik kentler ve önemli eseler; Amos antik kenti Turunç Beldesinde Hisar Burnu / Asarcık olarak bilinen mevkide yer almaktadır.

Bozburun yarımadasının kuzeyinde Bybassos şehri ve koyu yer alır. Kıyıla Hisarönü Köyü arasındaki sur duvarlarının kalıntılarını taşıyan sarp kayalık tepe Akropolistir. Zirvede ortaçağa ait istihkamla, yamaçlarda Hellenistik döneme ait bulgular görülür.

Doğal ve arkeolojik buluntuları ile Nimara mağarası, Altınsivrisi tepesi üzerinde bulunan Euthynia, Çamlı mahallesinde bulunan Kallipolis, Serçe limanı üzerindeki Kasara ve Hisarönü’nde Esendağı tepesinde yer alan Hemithea Kutsal alanı ile bilinen Kastabos, Bozukkale limanı üzerindeki Kıran gölü kutsal alanı, Bozburun yarımadasında korunaklı bir koy olan Loryma, Bozburun körfezinin içinde yer alan Larymna, Marmaris ilçe merkezindeki İyilik kayalığı, taşlıca köyünde yer alan Pohinix, Marmaris şehir merkezi kuzeyindeki Asartepe’de bulunan Psysikhos, Bayır Mahallesi içindeki Syrna, Söğüt mahallesindeki Tyhsynassos, Marmaris Turgut mahallesi sınırları içerisindeki Pramidal Mezar, Bozburun Mahallesi merkezindeki Tymnos ve Turgut Mahallesi sınırları içerisindeki Hydas Antik kenti, Marmarisin görülmesi gereken yerleri arasında bulunur.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.