Köyceğiz tarihi ve Köyceğiz tarihçesi

Muğla ili sınırlarında yer alan Köyceğiz tarihi ve Köyceğiz Tarihçesi ile yerleşim birimi olarak bilinmesi ve yerleşke olarak kullanılması  M.Ö. 10. yüzyıla dek uzanmaktadır. Bu tarihsel geçmişi ile de bir kültür hazinesi olmasının yanında tabiatın yöreye oldukça cömert davranması neticesinde de ayrıca bir doğa hazinesidir.
Köyceğiz gölü çevreleyip, Dalyan Çayı’nın doğu tarafındaki Kaunos Antik Kenti’ni içine alarak Ekincik Koyu’nu çam ormanı ile kucaklayan muhteşem doğal plajına kadar uzanan sınırları, rüya gibi bir doğa ve zengin bir tarih mirasını bağrında barındırmaktadır. Sultaniye Kaplıcaları’nın şifalı su ve çamur banyoları ile Yunan mitolojisinin ikiz kardeşleri Tanrı Apollon ve Tanrıça Artemis’in annesi Leto adına ilk Çağ’da kaplıcanın hemen arkasına kurulan Leto kutsal alanı ve aynı yerdeki Roma termal hamamları da Köyceğiz sınırları içinde yer almaktadır. Köyceğiz tarihi geçmişi ile oldukça zengindir. Köyceğiz tarihçesi içinde önemli yer tutan Kaunos Antik Kenti ilk çağın önemli limanlarından biriydi.

Dalyan cepheli antik Kaunos Kaya Mezarları ve Antik Kaunos Kenti kalıntıları bölgenin en önemli geçmişe tanıklık etmiş tarihi eserleri arasındadır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.