Köyceğiz

Köyceğiz tablo gibi bir cennet beldedir.
Renkli suyu, ışık oyunları ve onu çevreleyen muhteşem bir doğa ile Köyceğiz, beslendiği Toroslar ile ulaştığı Akdeniz’in karışımıdır. Suyu hafif tuzludur. Bu özellikleri ile Köyceğiz dünya litaretürüne girmiştir.
Köyceğiz günün her saati farklı ışık oyunlarıyla titreşen bir gölün kıyısına kurulmuş, doğanın cömertliğinden payını fazlasıyla almış, sihirli renkler ve büyüleyen kokular diyarıdır. Köyceğiz’e bağlı Kavakarası Köyü’nde yetiştirilen turunçgiller, yaydıkları koku ile başınızı bile döndürebilecek keskinlikte kokular yaymaktadır. Köyceğiz gölü’nün yeşil suyunun kenarında bir huzur adası gibi uzanan Köyceğiz, Batı Toroslar’ın Akdeniz’e uzanan zirveleri ile çevrelenmiş, Ölemez, Kızlan ve Palanduz Dağları, gür orman örtüleri ile muhteşem bir peyzaj yaratmaktadır. 2.249 metre yükseklikteki ve yaz ortalarına kadar karla kaplı görüntüsünü koruyan Çiçek Dağı, bu harika tabloyu tamamlamaktadır. Köyceğiz ismini trajik bir efsaneden almıştır. Çok eski zamanlarda göl sularının örttüğü alanda büyük bir yerleşim yeri varmış. Burası aniden yükselen suyun altında kalması ile geride sadece birkaç ev kalmış. Felaketi duyup gelenler; ” Bütün şehir suya batmış, geriye sadece Köyceğiz kalmış.” demişler.
Canlı çeşitliliği ile Köyceğiz çok zengin bir doğa’ya ve tabiata sahiptir. Göçmen ya da yerli pek çok kuş türü, yumurta bırakmak için denizden göle geçen kefal, levrek ve çipura sürüleri, mavi yengeçler, binlerce yıldır üremek için iztuzu kumsalına gelen caretta carettalar, doğal yaşamla bütünleşmenin keyfini Köyceğiz de yaşatmaktadırlar. Batı toroslar’ın Akdeniz’e ulaşan zirveleri ile çevrelenmiş bir çanağın içinde, ışıltılı ve yeşil suları ile uzanan Köyceğiz gölü ve kıyısına kurulan Köyceğiz, bir cennet köşesi gibidir. Dağların çam ormanları ile kaplı yamaçları ve kıyısındaki yüksek sazlıkların yarattığı muhteşem peyzaj, gölün ayna gibi yüzeyine yansıyıp bir düş dünyası yaratmaktadır. Köyceğiz yakınlarındaki göl bölgenin yaşam kaynağıdır. Köyceğiz su dünyası bu nedenle oldukça zengindir. Köyceğiz gölü’nden başlayıp, Ortaca ilçesinin Dalyan Beldesine kadar devam eden geniş bir alanda, dünyanın en güzel eko sistemlerinden biri yer almaktadır. Gölün suyunu denize taşıyan Dalyan ÇAyı ve deltası ile İztuzu kumsalına uzanan bu benzersiz eko sistem adeta bir güzellikler ve özellikler buketidir. Tatlı ve tuzlu sularda termal kaynakların birbirine karıştığı bu su dünyası ile çevresindeki orman, sazlık, ova ve kumul habitatları çok zengin bir yaşam alanı çeşitliliği barındırmaktadır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.