Kemer tarihi yerleri ve mekanları

Yurtiçi tur tavsiyeleri sunduğumuz sayfalarımızda yaptığımız bölge tanıtımları için bu sayfa konumuz Kemer tarihi yerleri ve mekanları.

Kemer çok sayıda antik kalıntı barındıran bir ilçemizdir. Kemer tarihi yerleri ve mekanlarının en bilinenleri; Phalis, Küçük hamam diğer adı ile Tiyatro Hamamı, Büyük hamam bilinen tarihi adı ile Gymnasion,Hadrian Agorası, Tiyatro ve Zeus Boulaios Tapınağı‘dır.

Bu yerler hakkında açıklamalar alt satırlarda bilginize sunulmuştur.

Kemer de görülmesi gereken yerler arasında en başta gelen tarihi mekanlar bunlarıdır. Kemer’e gezmeye gidenlere bu antik yerleri mutlaka gezmelerini öneririz.

Phaselis Antalya Kumluca karayolu’nun 57. kilometresinden güneye döndüğünüzde yaklaşık 1 km. sonra Phaselis’e ulaşırsınız. Eski Phalis kenti M.Ö. VII. yüzyılda Rodos’lular tarafından kurulmuştur. Uzun yıllar boyunca Likya’nın doğu kıyısının en önemli liman özelliğini korumuştur. Phaselis’in Kuzey Limanı, Savaş Limanı veya Korunmuş Liman ve Güney Limanı olmak üzere 3 limanı vardır. Bunlar içinde en önemlisi güneydekidir. Kentin ortasında 20 ila 24 metre arasındaki genişliği ile muhteşem bir cadde bulunmaktadır. Hadrian Kapısı bu caddenin güney ucunda bulunur. Caddenin iki yanında gezinti yolları ve dükkanlar olup, bunların da yakınında hamamlar, Agora ve Tiyatro gibi kamu yapıları bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre; bu yapıların tarihinin M.Ö. 1. ve 2. yüzyıla kadar uzandığı ileri sürülmektedir. Kent merkezi ve 70 m. yükseklikteki plato’nun üzerinde kurulmuş olan yerleşim yeri arasında su kanalları vardır.

Küçük Hamam – Tiyatro Hamamı Tiyatronun önündeki yapıdır. MS. 3. veya 4.yüzyıla ait olduğu sanılmaktadır. Yapının büyük kısmı halen ayaktadır. içinde havuzun bulunduğu frigidarium (soğukluk), ikincisi ılıklık ve içinde külhanın bulunduğu Caldarium (sıcaklık) alanı olan birbirine paralel üç ana mekandan oluşmaktadır. Hipokaust sisteminin tuğla payeleri halen görülmektedir.

Büyük Hamam – Gymnasion Yazıtlardan anlaşıldığı üzere, burada iki ayrı atletizm şenliği tertiplenmekte idi. Gerisinde eğitim odaları olduğu anlaşılmıştır. Gymnasion; daha sonraki devirlerde başka amaçlarla kullanılarak özgün planını kaybetmiş ve palaestrası mozaik döşenmiştir. ( Bu mozaikler; 2006 yılında Ebruly (Ebru Dikmen) adlı gezgin tarafından keşfedilip tekrar gün yüzüne çıkarılmıştır.) Hamama güneyden iki kapı ile girilmektedir. Önce soyunma bölümüne buradan soğukluk ve ılıklık bölümüne geçilir. Yapılan kazı ve inceleme sonuçlarından; M.S. 3. yüzyıla ait olduğu sanılan hamamın duvarları ve döşemesi mermer kaplı olduğu anlaşılmıştır.

Hadrian Agorası Hadrian Dönemine (M.S. 117 M.S. 138) ait olduğu anlaşılmıştır. Büyük bir kapıyla kent meydanından giriş sağlanılmaktadır. Hadrianus’a ithaf yazıtında “Dikdörtgen Agora” diye anılır. Etrafı stoalar ile çevrilmiş olup bunların gerisinde de dükkanlar yer almaktadır. Kuzeybatısına M.S. 5. ve 6. yüzyılda eklenen Bazilika’nın üç pencereli apsisi halen ayaktadır. Burada büyük bir sarnıç görülmektedir. Kalıntılardan; caddeye bakan duvarının kenarında bir çeşme ile heykeller bulunduğu anlaşılmaktadır. Bunların arasında Rhodiapolisli Opramoas (Agora kapısı’nın iki yanında şükran kitabesi bulunmaktadır.) ve Saxa Amyntianus heykellerinin varlığı bilinmektedir.

Tiyatro Tiyatroya ana caddeden taş merdivenlerle ulaşılmaktadır. Giriş ve çıkışı iki yandadır. Hellenistik dönemde yapılan tiyatro’nun Roma dönemin’de değişikliğe uğradığı anlaşılmıştır. Yarım daire şeklindeki cavea, 20 oturma sıralı ve 1500-2000 kişiliktir. 4 merdivenle oturma sıralarına ulaşılmaktadır. İki katlı sahne binasının üst katı yıkıktır. Sahnesine beş ayrı kapıdan girilebildiği anlaşılmıştır. Sahne altına açılan altı küçük kapı’nın hayvan gösterileri yapıldığı dönemde, hayvanların orkestraya alınmalarıyla ilgili olduğu tespit edilmiştir.

Zeus Boulaios Tapınağı Zeus Boulaios tapınağı; Tiyatronun güneyinde yer alan ufak bir tapınaktır. Tapınak temonosu içerisinde, Nero ve Antoninus Pius’a ait yazıtlar içeren sunaklar ve heykel kaideleri bulunmaktadır.

Kemer tarihi hakkında daha bilgi edinmek isteyenler ilgili diğer yazımızı da inceleyebilirler.

Yurtiçi turları yapmak isteyenlere gidecekleri bölgeler hakkında ön bilgi edinmeleri amacı ile hazırladığımız sayfalarımızda yer alan bölge tanıtımlarımız bu sayfamızdaki Kemer tarihi yerleri ve tarihi mekanları gibi açıklamalar ile devam edecek olup çıkmayı planladığınız yurtiçi turlar için önerilerimizi sayfalarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.