Kaunos Antik Kenti

Yurtiçi turları için gezi rehberi nitelindeği tanıtımlar yaptığımız sitemizin bu sayfasındaki tanıtım yazımız; Kaunos Antik Kenti Tanrının bereketle kutsadığı bu düş dünyası Köyceğiz bölgesinde bilinen en eski insan yerleşimidir. Kaunos Antik Kenti tarihçesi ve kuruluşu ile M.Ö. 10. yüzyıla kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Rodos adası’nın karşısında, Doğu Akdeniz ile Batı Akdeniz’i birbirine bağlayan antik deniz yollarının kilit noktasında bulunan Kaunos Antik Kenti, ilk çağın önemli liman kentlerinden de biriydi. İyi korunmuş Helenistik dönem surları, liman agorası ve çeşmesi, Roma dönemine tarihlenen Tiyatro ve hamamı ile geniş bir turizm potansiyeli yaratan Kaunos Antik Kenti’nin bir zamanlarki önem ve zenginliğinin kantıları, dik kireç taşı yamaçlara oyulmuş tapınak cepheli kaya mezarlarının hayranlık uyandıran anıtsal görüntüsünde yer almaktadır. Kaunos Kaya Mezarları bölgeye gelen yerl ve yabancı turistlerin hayranlıkla gezdiği kültürel miraslarımızdandır.

Kaunos Antik Kenti tarihi geçmişi nedeni ile bölgeye gelen yerli ve yabancı pek çok turist tarafından ziyaret edilmekte ve bölge’nin dünya turizminde tanıtılması için önemli bir misyon üstlenmekte ve tarihsel geçmişi ile de bunu layıkı ile başarmaktadır. Kaunos Antik Kenti kalıntıları ve sonrasında bölge de kurulan veya bölgeye yerleşen uygarlıkların hem kültürel hem de mimari etkileri ile ziyaretçilerini büyülemekte ve kendine hayran bırakmaktadır.

Yüzyılların harap ettiği pek çok tarihsel kalıntılar gibi maalesef Kaunos Antik Kenti de zamanın yıpratıcı etkilerine karşın kendini koruyamamış olsa da günün bilişen bilinci ile kalan yapılar artık koruma altına alınmış olup gelecek kuşaklar bir kültür mirası olarak saklanılmaktadır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.