Datça yarımadası ve Eski Datça ile Yeni Datça

Datça yarımadası için Kelimeler yetersiz kalır sözü geçerlidir. Eski Datça ve Yeni Datça için bu tanımlama çok doğrudur ve Datça anlatılmaz, sadece yaşanılır.

Datça; Akdeniz ve Ege denizi’nin buluştuğu 235 kilometrelik sahil şeridi boyunca pırılı pırıl, masmavi, tertemiz, akvaryum niteliğinde koyları olan Datça yarımadası olarak adlandırılımış 52 irili ufaklı koya sahip Muğla ili sınırları içerisinde olan turizm beldesi niteliği olan bir yarımadadır.

Büyük yerleşim merkezleri ve sanayi tesisleri olmayan bu bakir turizm ve kültür beldesinde sanayileşme olmadığı için hem hava hem de deniz çok temizdir. İlçede pek çok mavi baraklı plajlar ve turistik tesisler bulunmakta olup, mavi bayrak olmayan yerlerden de rahatlıkla denize girilebilmektedir.

Datça yarımadası ilçe merkezinde ve yakın bölgelerdeki köylerde bulunan plajlar ve koyları ile Datça tam bir akvaryum cennetidir. Tertemiz sularında ve mavi bayraklı koylarında denizin tadı bir başka çıkmaktadır. Ege ve Akdeniz’in birbirinden harika turistik beldelerinin tamamını gezenlerin bile Datça‘yı gelip de gördükten sonra burası ayrı bir cennet olgusunu kabul ettikleri bir tartışılmaz bir gerçektir.

Datça gezi turları ve Datça kültür turları yurt içi tur önerisi arayanlara şiddetle tavsiye edebileceğimiz yurt içi tur önerileri‘dir.

Yolu Datça‘ya düşenlere kesinlikle Eski Datça olarak adlandırılan mahalleyi de gezmelerini öneririz Datça‘nın 3 mahallesinden en düzenlisi ve son yılların gözde mekanlarının yer aldığı bu şirin mahalle aynı zamanda son dönem usta şairlerimizden Can Yücel’e de uzun yıllar ev sahipliği yapmış olup, Can Yücel’in evi şairinin hayranları ve bölgeye gelen meraklı turistler tarafından ziyaret edilen başlıca mekanlar arasına girmiştir. Eski Datça adının kökeni ilk yerleşim yeri olması ve eski binaların yoğunlukta olmasından gelmektedir. Şimdilerde o yıkıntılar tek tek ayağa kaldırılmaktadır. Eski Datça ziyaretçilerine; en fazla iki katlı olup bir sanat eseri niteliğindeki taş işçiliği ile yapılmış olan Eski Datça evleri ve zaten yer yer dar sokaklara sahip olması neticesinde sokaklara dek taşan muhteşem çiçekli begonvil ağaçları ile tarif edilemez ancak gidip görülür ve yaşanılır şeklinde tanımlayabileceğimiz muhteşem bir görsel şölen sunmaktadırlar. Eski Datça da deniz kıyısı yoktur zira yarımadanın orta bölgesine denk gelen bir coğrafi konuma sahiptir. Fakat yukarıda saydığımız özellikleri ve son yıllarda özellikle bölge insanının da sahip çıkması ile hızla kalkınan Eski Datça da deniz kıyısı olmamasına rağmen, bir gelenin hayran olup eşine dostuna ısrarla tavsiye etmesi neticesinde çok sayıda yerli ve yabancı turist ağırlayan şık konforlu ve kaliteli Eski Datça otelleri ve Eski Datça pansiyonları mevcuttur.

Yeni Datça ise Eski datça sonrası yerleşim olan ve bölgedeki merkez sayılan İskele mahallesi ve civarı bölgeye verilen ad’dır. Bölge’ye ilk defa gelenlerin genellikle tercih ettikleri yer Yeni Datça olup merkez niteliği taşıdığından çevre köylere ve bölgelere aktarım buradan yapılmaktadır. Datça yarımadası her ne kadar Ege ve Akdeniz üzerinde sahilleri olan bir yarımada ise de bölgenin uç noktada olması ve bugüne dek çok az kişinin bölge hakkında bilgi sahibi olması neticesinde bakirliğini korumuştur. Yeni Datça kıyı olarak akdeniz sahillerine bağlıdır. Yeni Datça bölgesi‘nde çok sayıda kaliteli ve hesaplı otel fiyatları sunan Datça otelleri ve Datça pansiyonları da mevcuttur. İlerleyen sayfalarımızda sizlere Datça otel fiyatları için uygun fırsatlar sunan kaliteli ve güvenilir Yeni Datça otelleri ve Yeni Datça pansiyonları iletişim bilgileri sunacağımız yazılarımız da bilginize sunulacaktır.

Datça İklimi tipik Akdeniz iklimidir. Ekim aylarında bile rahatlıkla denize girilebilmektedir. Eski datça ve Yeni datça‘nın yer aldığı Datça yarımadası üzerinde yaklaşık 300 gün güneşli günler hakimdir. Bu duruma Datçalılar; “Datça da bir yaz biter, diğer yaz başlar.” demektedirler. Bu uygun iklim yurtiçi tatil turları için Datça ziyareti yapan yerli ve yabancı turistleri kendine çekmekte ve sırf tatil için değil aynı zamanda yaşanılacak yer Datça fikrine kapılmalarına yol açmaktadır. Zaten Datça yerlileri de buna; ” Datça’ya gelen; ilk sene aşık olur gider, seneye tekrar gelir, ertesi sene yer alır yerleşir” diye en kısa ve öz şekilde bu durumu ifade etmekteler.

Yurtiçi turları önerileri sunduğumuz sayfamızda tanıttığımız Datça tatil turları yapmak için mükemmel bir bölge olduğu kadar aynı zamanda Datça kültür turları yapmak içinde mükemmel tarihi kaynaklara sahip bir yarımadadır. Datça yarımadası üzerinde Eski Datça ve Yeni Datça sınırları içerisinde kalan çok sayıda eski tarihi yerleşim kalıntıları mevcut olup Datça tarihi ile ilgili ayrıntılı bir yazı daha önceden bilginize sunulmuştur.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

 Jennifer 17 Aralık 2016 Cevapla
0 0

Bence Ege’nin en güzel yeri; Datça!

 Emel Serhat 09 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Bekle bizi Datça! Ramazan bayramı bittiği gün oradayız : )))