Datça tarihi

Datça yarımadası tarihçesi ve Datça tarihi ile zengin bir geçmişe sahip, Ege ve Akdeniz’in çevrelediği bir yarım adadır. Yarımada üzerindeki arkeolojik buluntuların tarihi ise M.Ö 2000’lere kadar dayanmaktadır. Bilinen ilk yerli halkın Karlar olduğu sanılmaktadır. Datça yarım adasında yaşanılan medeniyetler arasında en parlak dönemin Dorlar döneminde yaşanıldığı anlaşılmıştır. M.Ö. 1000’li yıllarda Trakya üzerinden güneye inerek Yunanistan üzerinden bölgeye gelip bugünkü Datça ilçesi merkezinin 1,5 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Burgaz Mevkii’sinde Knidos’u kurmuşlardır. Knidos Dor uygarlığının merkezi olmuşsa da M.Ö. 546’da Lydia devletinden Persler’in egemenliğine geçmiştir. Oldukça fazla sayıda arkeolojik kalıntı barındıran Datça yarımadası, tarih boyunca önemli uygarlıklara da mekan olmuştur.
Datça yarımadasında bulunan arkeolojik kalıntılar arasında en önemlisi; Knidos antik kentidir. Ayrıca; Yarımada’da bulunan yakın döneme ait 28 kilise kalıntısı da bölgenin aynı zamanda mistik bir kökene sahip olduğunun en güçlü kanıtıdır. Datça’nın kısaca genel tarihini özetlersek; Datça önce Karya’lıların, sonrasında M.Ö. 1100 yılından itibaren de Dorların egemenliği altında kalmıştır. Knidos, Konum olarak deniz ticaretinde sağladığı kolaylık gibi nedenlerden ötürü M.Ö.4. yüzyılda yarımadanın uç noktasına bugünkü görkemli kalıntıların izlendiği yere taşınmıştır. Dorlar ve Romalılar yeni Knidos’a pek sayıda tapınaklar yapmışlardır. Geç Roma ve Erken Bizans döneminde ise bu tapınaklar yerlerini kiliselere bırakmıştır. Şehrin nüfusu 70 binlere ulaşmış ise de Bizans’ın son dönemlerinde bir yanda olan depremler ve bir diğer yandan lokasyonal savunmasız konumu nedeni ile açık olduğu korsan saldırıları ile güçsüz kalan kent sonunda tümüyle terk edilmiş ve sonucunda yarımada nüfusu binlere düşmüştür. Yarımada üzerindeki yerleşimler 13. yüzyılda Menteşoğulları Beyliği’ne bağlanmış olsa da 15.yüzyılda Osmanlığı İmparatorluğu sınırlarına katılarak Bugünkü Datça adını almıştır. Son Osmanlı Padişahlarından olan Sultan Reşat döneminde Datça Adı “Reşadiye “olarak değiştirilmiştir.Cumhuriyet’te ise tekrar “Datça” adı verilmiştir. 1047 yılında ise merkez bugünkü yeri olan İskele Mahallesine taşınmıştır.
Datça medeniyetleri arasında yarımadaya en parlak dönemini yaşatan Dorlar; Hexapolis Birliği altında altı şehir kurmuşlardır. Bu şehirlerden biri olan Knidos, Datça yarımadası üzerine kurulmuş olup birliğin merkezi olmuştur. Pers saldırılarına (M.Ö. 546) karşı koymak için Dorlar, Balıkaşıran denilen yerde kanal açarak yarımadayı ada yapmak istemişler. Ancak umulduğundan daha sert ve keskin çıkan kayalar, çalışanların el ve yüzlerınde yaralar açınca, tanrıların gazabına uğradıklarına inanarak vazgeçmişlerdir. Persler dostça karşılanmışlar. Perslerden sonra, Datça Yarımadası Atina’lıların, Roma’lıların ve 1282’de Germiyanoğulları’ndan Menteşe Bey’in yönetimine geçmiş olup 1390 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı İmparatorluğu’na katılmıştır. Sultan Reşad zamanında adı Reşadiye olarak değiştirilmiştir. Cumhuriyet döneminde Datça adı altında Muğla iline bağlı bir ilçe olmuştur.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.