Dalyan

Dalyan Muğla ili sınırlarındaki Ortaca ilçesine bağlı olan bir mahalledir. Yazımızdan Dalyan hakkında bilgileri inceleyebilirsiniz.

Sınırları içerisinde bulunan Dalyan çayı ve Dalyan deltası ilgi çeken yerleridir. Bölge dünyanın en ilginç yüzey şekillerinden birine ev sahipliği yapar. Bölgedeki en büyük akarsu olan Dalaman çayı; İç Ege Göller Yöresi ve Toroslardaki sayısız kaynak ile beslenerek, görkemli bir ırmak olup çağıldayarak Akdeniz’e akar. Bu sırada taşıdığı alüvyon, kum ve çakıllarla bin yıllar içinde geniş bir körfezi doldurmuştur. Bu alanda Ortaca ve Dalyan ovalarının bereketli toprakları oluşmuştur. İztuzu Plajı’nın hemen arkasındaki geniş düzlüğe yukarıdan bakınca karmaşık bir labirent gibi görünür. Dalaman çayının sakin görüntüsüne aldanmamak gerekir. Çayın bazı bölümlerinde rafting bile yapılır. Dalaman çayı’nın Akdeniz yolculuğunda oluşturduğu labirent muhteşem bir manzara sunar. Çayda ve İztuzu plajı’nda caretta carettalar ile Nil kaplumbağalarını görebilir, tatlı suda çipura ya da kefal balığı tutmanın keyfini çıkartabilirsiniz.

Gölü, denize bağlayan, tatlı suyunu denize, tuzlu suyu da göle taşıyan Dalyan çayı eski adı ile Kalbis ırmağı’nın orta yerinde Dalyan beldesi yer alır. Bugün Ortaca ilçesine bağlı bir turizm merkezi olan Dalyan, Lozan antlaşmasının mübadele maddesinin uygulanmasına kadar, Türklerin ve Rumların birlikte yaşadığı bir köy idi.

1990’lara kadar gözden uzak, yarı unutulmuş küçük bir tarım ve balıkçılık yerleşimi olarak kaldı. Ama sonrasında turizmin gözde yerlerinden biri konumuna ulaştı. Bugün Türk turizminin yükselen değeri olan Dalyan, dünyanın sayılı eko sistemlerinden birinin tam ortasında yer aldığı için çok özel bir konuma sahiptir.

Dalyan ilçe merkezi deniz kenarında değildir. Fakat Akdeniz bölgesinin en güzel kumsallarından biri olan İztuzu plajı ilçe sınırları içerisindedir. Ayrıca saz adalarının yarattığı bir labirent gibi uzanan benzersiz bir Dalyan Deltası‘da ilçe sınırlarındadır. Delta üzerindeki Sulungur, Alagöz, Tuz gölü ve Sülüklü göl gibi keşif duygularını ateşleyen göllere de sahiptir. Suyun hemen karşı yakasında, Dalyan arkeoloji cenneti olarak görebileceğimiz heybetli bir kayalığın zirvesinde Akropol’un sur kalıntıları ve soylu ailelerinin tapınak cepheli Kaunos kaya mezarları ile Kaunos Antik Kenti tarih ve arkeoloji tutkunlarını davet eder. Dalyan tarihi yerleri ve tarihi mekanları ile de oldukça zengin bir beldemizdir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.