Dalyan gölleri; Alagöl, Tuz Gölü, Sulungur Gölü, Sülüklü Göl

Dalyan gölleri; Alagöl, Tuz Gölü, Sulungur Gölü, Sülüklü Göl ve Dalyan Deltası hakkında bilgileri sayfalarımızdan inceleyebilirsiniz.

Alagöl ; Dalyan deltası’nın doğu ucunda, denize yakın bir konumda yer almaktadır. Çam ağaçlarının kayalara tutunup, suya indiği Kızıltepe’nin eteklerinden kıvrılan genişçe bir kanalla ulaştığınız Alagöl’de dağın yamaçlarından yoğun bir yeşilliğin içine yayılan Çandır Köyü’nin iskelesi vardır.

Sulungur Gölü ; Gökbel dağı’nın ormanlarla kaplı kayalık uzantıları ile üç yönden çevrelenen göl, kış aylarında yağmur sularını taşıyan sel yatakları ve çevresindeki kayalıklardan çıkan kaynakların tatlı suları ile beslenmektedir. Sulungur Gölü’nün emsalsiz güzelliğine Dalyan’dan İztuzu’na giden karayolundan ya da Delta Gölü ile İztuzu kumsalı arasındaki büyük kanala bağlandığı yere kurulan küçük dalyanın kapısından tekne ile geçip ulaşılabilmektedir.

Tuz Gölü ; Gökbel Dağı’nın Dalyan Deltası’na bir dil gibi açılarak inen uzantısı ile İztuzu kumsalı arasında kalan dördüncü gölün adı “Tuz Gölü” olarak bilinmektedir. Derinliği bir metreyi geçmeyen bir tuzlu su birikintisidir.

Sülüklü Göl ; Bir zamanlar Kaunos Antik Kenti’nin limanı ve ekosisteminin can damarıydı. İlk çağ’da epey ilk çağda epey işlek olan bu liman, bugün alüvyon dolguları ve kamış öbekleri ile denizden tamamen kopmuş durumdadır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.