Dalaman

Dalaman ilçesi hakkında genel bilgiler.
Daha önce Köyceğiz ilçesine bağlı olan Atakent ve Dalaman Beldelerinin birleşmesi ile tek bir Belediye olan Dalaman Milli Güvenlik Konseyince kabul edilen 2963 sayılı kanunun 29.11.1983 gün ve 18.237 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanması ile ilçe haline gelmiştir. Dalalan Türkiye’nin Güneybatı kısmında, Batı Akdeniz’in uç bölgesinde 28 derece 52 boylam, 36 derece 44 dakika enlemler arasında yer almaktadır. İlçe merkezinde rakım 15 metre’dir.
Dalaman Belediyesi Muğla ili Köyceğiz, Ortaca ve Fethiye ilçeleri ile Denizli ili Çameli ilçesi arasında yer almaktadır.
İlçe’nin yüzölçümü 61.694 hektardır. Bunun 43.528,5 hektarı ormanlık alan10.450 hektarı kültür arazisidir. Mevcut ormanların 29.063,5 hektarı verimli, 15.954 hektarı verimsiz koru halindedir. Dalaman çayı Akdeniz ve Ege bölgeleri geçiş noktasında bulunmaktadır. Dalaman kuş yönünden zengin bir deltadır. Koyları yat turizmine son derece elverişlidir. Yıllık ortalama sıcaklık 18.9 derecedir. Yıllık ortalama yağış miktarı 824,9 mm’dir. Yıllık ortalama nispi nem miktarı 60,00’dir.
Dalaman hava durumu olarak genel olarak yazları sıcak, kışları ise ılık ve yağışlıdır. Dalaman ilcesinin iklimi tipik Akdeniz iklimi olup, Suptropikal iklim olarak tanımlanabilir. Bu iklim karakteristiğine uygun olarak yörede kışları ılık ve yağışlı, yazları ise kurak ve sıcak geçer. Yörede geçen iklimin tabii bir sonucu olarak nemli orman ürünleri arasında Kızılçam, Meşe, Çınar, Okaliptüs, Pıynar, Karaağaç, Şimşir, Günlük (Sığla) ve sandal ağacına bolca rastlanır. Yörede yetişen önemli bir orman ürünü de Sığla ağacıdır. Gerek ekonomik ve gerekse tabi değeri çok yüksek olan bu ağaç dünyada çok sınırlı ve bir-iki bölge’de yetişmekte olup Dalamanda da yetişmektedir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

[…] Dalaman; Muğla iline bağlı olan Köyceğiz, Ortaca ve Fethiye ilçeleri ile Denizli ilinin Çameli ilçesi arasında yer almaktadır. Denize kıyıları olmasına karşın coğrafyasındaki nüfusun ve yaşam alanlarının çoğunluğu karanın iç kesimlerinde konuşlanmıştır. İlçe sınırları içinde ve yakınlarında çok güzel koylar bulunmaktadır. Ayrıca çevresindeki turistik ilçelere tatile gelen turistler havayolunu tercih ettiklerinde Dalaman havalimanına iniş yaparlar. Havaalanı uluslar arası ölçekte olduğu için yurtdışından yakın çevreye gelen yabancı turistlerinde ülke içindeki ilk durakları arasındadır. […]

[…] ilinin Dalaman ilçesi Hürriyet mahallesi Hakkı Ege 6 sokaktaki 3 katlı binada sahibinden satılık daire. […]