Dalaman coğrafya

Dalaman coğrafya bakımından Akdeniz bölgesinde yer almaktadır. Dalaman Muğla ilinin bir ilçesidir. Atm Dalaman Uluslarası havaalanı bu ilçe sınırlarındadır. Ortaca’nın da ilçe haline getirilmesinden sonra bağlı beldesi kalmamıştır. 16 köyü bulunmaktadır. Akdeniz bölgesinde, Muğla iline bağlı bir ilçe olan Dalaman, Muğla ili Köyceğiz, Ortaca ve Fethiye ilçeleri ile Denizli ili Çameli ilçesi arasında yer almaktadır. Doğu, kuzey ve batı kesimleri dağlık, güneyi ovalıktır. İlçe topraklarını Gölgeli dağlar (2.295 mt.), Boncuk dağı (2.265 mt.) engebelendirmektedir. Fethiye körfezine paralel uznan bu dağların etekleri yapraklı, yüksek kesimleri de iğne yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlar ile kaplıdır.
Dalaman ovası Muğla ilinin en verimli ovasıdır. Türkiye’nin ve dünya’nın en verimli ovaları arasındadır. İlçe topraklarını Dalaman çayı sulamakta olup, Akdeniz ve Ege Bölgeleri geçiş noktasında bulunmaktadır. Dirmil yakınlarındaki Kocaş dağından doğan Dalaman çayı Marmaris ve Fethiye arasında yer alır. Toplam uzunluğu 229 km.’dir. Batı torosların Göktepe ve Yaylacık dağlarından inen kolların birleşmesi ile büyüyen çay, dar ve derin bir vadi içinde akarak ORtaca’nın 8 km. güneyinden denize dökülür. Dalamanın deniz seviyesinden yüksekliği 15 metredir. Yüzölçümü 61.694 hektar olan ilçenin son yapılan sayım sonuçlarına göre nüfusu 35.000 civarlarındadır.
Dalaman iklim olarak tipik Akdeniz iklimine sahiptir. Bu iklim subtropikal iklimi olarak tanımlanabilir. Bu iklim karakteristiğine uygun olarak Dalamanın kışı ılık ve yağışlı geçer, Dalamanın yazı ise kurak ve sıcaktır. Dalaman da yıllık ortalama yağış miktarı 1044.5 mm.’dir. Dalamanda 19 temmuz 1973’te ölçülen 48.5 derecelik sıcaklık Türkiye’de Kahramanmaraş (48.8 derece) ve Şırnak Cizre (48.6 derece) sıcaklıklardan sonra ölçülen en yüksek sıcaklıktır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.