Bodrum tarihi yerleri

Muğla iline bağlı 13 ilçeden biri olan Bodrum tarihi geçmişi ile eski pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Bodrum’un tarihi yerleri çok sayıdadır!

Bodrum yarımadasında Neolitik dönemden Osmanlı deönemine kadar irli ufaklı bir çok antik yerleşim karşımıza çıkmaktadır. Yarımadadaki en eski yerleşim izleri Gündoğan Peynirçiçeği mağarasında ele geçmiştir.

Leleg kentlerinden Myndos (Gümüşlük), Syangela (Alazeytin) onların dışındakilerin Halikarnassos’a, günümüzdeki Bodrum’a taşındığı söylenir. Bu kentlerde lokazisyon sorunları devam etmekle birlikte bu kentlerin Theangela (Etrim Kalesi), Side / Sibda / Karadağ, Pedasa / Konacık Gökçeler Kalesi, Madnasa Göltürkbükü / Kalekayığı Termera (Asartepe) Telmessos (Gürece kale tepe)’de olduğu düşünülür.

Mausoleion; ion tarzı tapınak bölümü, onun üzerinde basamaklı piramit ve en üstte atlı bir araba ile Mausollos ve Artemisia’nın mermer heykelciklerinden oluşan 42 metrelik dünyanın yedi harikasından biri sayılan anıt mezardır. Heykeller ve bazı kabartmalar bugün İngiliz British Museum’dadır. Eski kent bütünüyle bugünkü yerleşim alanlarının altında kaldığından eski döneme ait çok fazla kalıntı çıkarılamamıştır.

Antik Halikarnassos’un önem arzeden yapıları günümüzde anıt mezarın oturduğu temeller ve Hellenistik döneme tarihlenen Antik Tiyatro, Göktağ tepedeki antik kalıntılar, kentin batı tarafındaki Myndos şehir surları ve giriş kapısıdır.

Bu kentlerin yanı sıra Yarımada geç antik dönem yerleşimleri de bulunmaktadır. Bu yerleşimlerden Strabilos (Aspat) ve Anastioupolis (Kissebükü) yayılım ve büyüklük olarak diğerlerinden ayrılmaktadır.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.