Aydın

Yurtiçi turlar için bölge tanıtımları yaptığımız sitemizde ki bu sayfamızdan Ege bölgesi’nin Efeler diyarı Aydın hakkında bilgiler paylaşılmaktadır. Sayfamızdan Aydın tarihi, Aydın iklimi, Aydın ekonomisi, Aydın ilçeleri ve Aydın tatil yerleri hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Dünya’nın en iyi inciri’nin yetiştiği yer olarak bilinen Aydın Ege bölgesi’nde yer alan Türkiye’nin en dağlık illerinden biridir. Ege denizi, Muğla, Denizli, Manisa ve İzmir ile çevirilidir. Ege bölgesinde İzmirden sonra en kalabalık il olan Aydın tarifk kodu 09’dur.

Aydın şehrinin ismi; Selçuklu beylerinden Menteş Bey’in tarihi Tralles şehrini ele geçirmesi ile buraya Güzelhisar adını vermiştir. Daha sonraları Aydınoğulları’nın eline geçmesi ve Aydınoğlu Mehmet Bey bu şehri çok güzel imar ettiğinden buraya Aydın’ın Güzelhisar’ı denilmeye başlanılmıştır. Daha sonraları ise sadece Aydın denilmeye başlanılmıştır.

Aydın tarihi geçmişi oldukça eski olan bir ilimizdir. Orta Asya asıllı ilk Oğuz Türkleri; Ege Adaları, Makedonya, Mora Yarımadası ve Anadolu’nun Ege sahillerine buradan da Aydın’a gelmişlerdir. Aydın tarihi incelendiğinde Anadolu’da ilk siyasi birliği kuran Hiti imparatorluğu’nun burayı ele geçirmesi ile çok geliştiği öğrenilmiştir. ( M.Ö. 2500’lü yıllar) Daha sonraları Aydın sırası ile Frikya Krallığı, Lidya Krallığı, Persler, Makedonya kralı Büyük İskender tarafından ele geçirilmiştir. Şehir Büyük İskender’in ölümü ile önce Asya İmaparatorluğu olarak bilinen Şelevkoslar’a, Bergama krallığı’na ve Roma İmparatoluğu’na geçmiştir. 4. yüzyılda Bizans imparatorluğunun ikiye bölünmesi ile de Doğu Bizans imparatorluğuna bağlanmıştır.  Bir dönem için Kutalmış oğlu 1. Süleyman şah Aydın’ı fethetmişse de haçlı seferlerinden faydalanarak Bizanslılar şehri geri almışlardır. 1280 yılında ise Selçuklu uç beylerinden Menteş bey Aydın’ı tekrar fethederek Sasa bey’e vermiştir. Aydınoğlu Mehmet bey’de 1310’da Sasa bey’den Aydın’ı almıştır. Aydın’da Selçuklular 1186-1300 yılları arasında hüküm sürmüş olup, 1300-1426 yılları arasında Aydınoğulları egemenliği hakim olmuştur. 1426-1922 yılları arasında da Osmanlı hükümdarlığına bağlı kalmıştır. Aydın, osmanlı devrinde merkezi Kütahya’da bulunan Anadolu beylerbeyliğinin 14 sancağından biri olmuştur. 1811 yılında eyalet merkezi olmuşsa da 1830 yılında tekrar sancak (vilayet) olmuştur. Aydın tarihi süresi boyunca çeşitli sıkıntılar da yaşamış bir ilimizdir. Birinci dünya savaşı sırasında Yunanlılar tarafından ilk olarak işgal edildiğinde 1 sonra gibi bir süre deşehir Yunanlılardan temizlenmiştir. Daha sonraları tekrar Aydın’ı işgal eden Yunan kuvvetleri yaklaşık 3 sene şehrin yönetimini ele geçirmişlerse de 1922 yılında şehri terk etmek zorunda kalmışlardır. Kaçarlarken de tüm Aydın’ı yakarak gitmişlerdir.

Aydın tarihi ve turistik yerleri çok sayıda olup bu yerler için bilgileri linkte yer alan sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Aydın iklimi : Aydında Akdeniz iklimi hakimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar iseyağışlı ve ılık geçmektedir. Senelik sıcaklık ortalaması 17-18 derecedir. Aydın iklimi kuzey rüzgarları nedeni ile diğer Akdeniz bölgelerine göre daha serindir.

Aydın ekonomisi genel olarak tarıma, tarıma dayalı sanayi’ye ve turizm’e dayanmaktadır. Ege denizine sınırı olmayan ilçeleri ağırlıklı olarak ekonomisini tarıma dayandırmaktadır. Nazilli ve söke ise hem tarım hem de sanayisi ile gelişmiş ilçelerdir. .

Efe ve Zeybeklere ait oyun, türkü ve bunlara ait yiğitlik hikayeleri, Aydın’a ait folklörün temelini oluşturmaktadır. Efe ve Zeybeklerin, mahalli halkın kendine özgü bir giyim tarzı vardır.

Aydın ilçeleri; Aydın Merkez, Bozdoğan, Buharkent, Çine, Germencik, İncirliova, Karacasu, Karpuzlu, Koçarlı, Köşk, Kuşadası, Kuyucak, Nazilli, Söke, Sultanhisar, Yenihisar, Yeni pazar ilçelerinden oluşmaktadır. Bu ilçelerde yer alan Aydının gezilecek yerleri için linki ziyaret edebilirsiniz.

Aydın tatil yerleri bakımından da Türkiey’nin en rağbet gören illeri arasındadır. Aydın iline bağlı olan Kuşadası ve Didim; Türkiye’nin ve Dünya’nın sayılı tatil şehirleri arasındadır. Yurtiçi turları ile tatile çıkacak olanlar Didim, kuşadası ve Aydın otelleri ile Aydın ilçeleri turistik tesisleri hakkında tanıtımları yurticiturlari.org sayfalarımızdan inceleyebilirler.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

 Evelyn Serrell 19 Aralık 2016 Cevapla
0 0

I love Kusadasi 🙂

 Leyla Akkuş 04 Ocak 2017 Cevapla
0 0

Aydın tarihi yerleri ile ünlü bir yer! Çok gezecek yeri var 😀 Gez gez bitmiyor ama güzel 🙂

 Serpil Ayaz 26 Ocak 2017 Cevapla
0 0

Aydın’ın gezilecek yerler listesi yapıyorsanız, o liste içinde bence Aphrodisias Antik Kenti mutlaka yer almalı!

 Gürkan Sak 11 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Aydın ilçeleri için ayrıntılı tanıtım yazıları yazsanız daha iyi olur bence 😉

 Davut Sağlar 11 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Aydın da gezilecek yerler arasında öncelikle Dilek yarım adası milli parkı gelir! Gidecek olanlara mutlaka öneririm.

 Uğur Günaydın 11 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Aydın görülecek yerler listesi için herkes bir öneri yazmış ama kimse Kuşadası Güzelçamlı milli parkını yazmamış! ilginç bence Aydın’ın gezilecek yerleri arasında ilk tercihler arasında olması gereken güzel bir tabiat alanı 😉

 Hatice Şengül 11 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Sayfada yazılanlar haricinde Aydın’da gezilecek bir sürü güzel yer var. Tavsiye ederim gitmenizi 😉

 Deniz 11 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Ben Aydın’lıyım 🙂 Bir başkadır benim memleketim!