Aydın tarihi ve turistik yerleri

Yurtiçi turlar için bölge tanıtımları yaptığımız yurticiturlari.org sayfalarımızdan Aydın‘ın tarihi yerleri ve Aydın‘ın turistik yerleri ile Aydın‘ın gezilecek yerleri hakkında bilgileri inceleyebilirsiniz.

Aydın tarihi yerleri için bilgiler alt satırlarda paylaşılmakta olup, Aydın turistik yerleri  ve  Aydın gezilecek yerler haritası için görülmesi önerilen yerler de ayrıca sayfamızdan bilginize sunulmaktadır. Aydın tarihi çok eski bir ilimiz olup, il sınırları içerisinde çok sayıda tarihi yerler mevcuttur. Ayrıca; Aydın tatil yerleri konusunda da Kuşadası ilçesi ile ülkemizin en çok tercih edilen tatil şehirleri arasındadır.  Ayrıca Aydın kaplıcaları ile de çok meşhurdur. Ve Ülkemizin çeşitli bölgelerinden insanlar şifa bulmak için Aydın kaplıcaları’nı ziyaret etmektedir.

Aydın ; başta Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma çok sayıda tarihi yerler ve çok sayıda şifalı suları ile kaplıcaları ve turistik yerleri çok sayıda olan Ege bölgesi illerimiz arasındadır. Tabii Aydın tarihi yerleri sadece Osmanlı dönemi ile sınırlı değildir. Çok daha eski uygarlıklara ait kalıntılarda bulunmaktadır. Aydın tarihi yerleri ve Aydın turistik yerleri için bir sayım yapmak gerekirse öncelikle; Üveys Paşa Camii, Hasan Çelebi Camii ( Eski Cami – Yeni Cami) , Ramazan Paşa Camii, Ahmet Paşa Camii (Ağaçarası Camii), Cihanoğlu Camii ve Külliyesi, Nasuh Paşa Külliyesi, Cihanzade Mustafa Bey Camii ( Çarşı Camii), İlyas Bey Camii ve Külliyesi, Mehmet Paşa Kervansarayı, Milet Kervansarayı, Milet (Milmatos), Priene (Güllübahçe) Tralles ( Eski Aydın), Magnesia, Nyssa ( Sultanhisar), Afrodisia, Didim ( Didyma), Alabanda, Alinda, Amyzon, Dilek Yarımadası Milli Parkı, Madran Dağı, Tavşanburnu, Aydın Kaplıcası, İmamköy Kaplıcası, Alangüllü Kaplıcası, Çamur Kaplıcası, Gümüş Kaplıcası, Kemer-Sazlık Köyü Kaplıcası, Ortakçı Kaplıcası, Kuşadası Kaplıcası, Güzelçamlı İçmesi, Aydının turistik ve tarihi yerleridir..

Üveys Paşa Camii : Mısır Beylerbeyi Üveys Paşa tarafından 1568 yılında yaptırılmıştır. 1899 depreminde yıkılancami tekrar yaptırılmıştır. 1. Dünya savaşı döneminde Yunan ordularının işgali sırasında yanan Üveys Paşa Camii 1948’de Vakıflar Müdürlüğü’nce tamir ettirilmiştir.

Hasan Çelebi Camii : Eski Yeni Cami adı ile de bilinmektedir. Mısır Beylerbeyi Üveys Paşanın kardeşi Hasan Çelebi tatafından 1585 yılında yaptırılmıştır. 1899 depreminde minaresi, Yunan işgalinde ise cami harab olmuştur. Daha sonra yapılan tamirat üzerine halk arasında Eski Yeni Cami diye anılmaya başlanılmış olup mermerden yapılmış minber ve mihrabı çok beğenilmektedir.

Ramazan Paşa Camii : Beylerbeyi Ramazan Paşa tarafından 1594 yılında yaptırılmıştır. 1899 Aydın depreminde minare, mihrab ve minberi yıkılmıştır. 1901’de Sökeli Halil Paşa ilk şeklinden değişik olarak yeniden yaptırmıştır. Yunan işgali döneminde direniş toplantılarının burada yapılması sebebi ile Milli Mücadele tarihinde önemli yeri olan bir camidir. İşgal sırasında büyük zarar görmüştür. Daha sonraları vakıflar genel müdürlüğü’nce tamir ettirlmiştir.

Ahmet Paşa Camii : Ağaçarası Camii olarak da bilinmektedir. Ahmed Şemsi Paşa tarafından yaptırılmış olan bu cami Minaresi kırmızı tuğladan olduğu için Kırmızı minareli Cami olarakda bilinmektedir.

Cihanoğlu Camii ve Külliyesi : 1756 yılında Müderris Abdülaziz Efenti tarafından yaptırılan bu cami Türk barok mimarisinin önemli örnekleri arasındadır. Yunan işgali sırasında tahrip edilen yerler arasındadır. 1950’den sonra vakıflar Genel Müdürlüğü’nce tamir ettirilmiştir. Medrese kısmı 1954 yılında Vakıf Öğrenci Yurdu olmuştur.

Nasuh Paşa Külliyesi : Aydınlı Nasuh Paşa tarafından 1708 yılında yaptırılmıştır. Medrese küçük bir mescit ile han ve hamamdan meydana gelmektedir.

Cihanzade Mustafa Bey Camii : Çarşı camii olarak da bilinmektedir. Koçarlı da olan Cihanzade Mustafa Bey Camii onsekizinci yüzyıl ortalarında Mustafa Bey tarafından yaptırılmıştır. Mermer Minberi barok motiflerle süslü camilerimizdendir.

İlyas Vey Camii ve Külliyesi : Söke’nin Balat köyü yakınlarında olan bu cami 1404 yılında Menteşeoğullarından İlyas Bey tarafından yaptırılmıştır. Beylikler dönemi mimari özelliklerini üzerinde toplaması sebebi ile ayrıca tarihi öneme sahiptir. Külliye Cami, Medrese ve Türbeden meydana gelmektedir. Türbe harab durumdadır. Medrese odalarından ise, sadece doğu yönündeki odalardan bir tanesi günüze dek ayakta kalabilmiştir.

Mehmet Paşa Kervansarayı : Kuşadası’nda deniz kıyısındadır. Onyedinci yüzyıl başlarında Damat Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1966’da tamamen onarım gören kervansaray, günümüzde otel olarak kullanılmaktadır.

Milet Kervansarayı : Onbeşinci yüzyılda Menteşe Beyi İlyas Bey tarafından Milet Tiyatrosu önünde yaptırılmıştır.

Milet : Milmatos olarak da bilinen antik bir şehirdir. İyonya’nın meşhur bir liman şehri idi. Büyük Menderes nehrinin sürüklediği toprakların denize yığılmasından içerde kalmıştır. Türklere ait devirlerde ise Milet’e yakın Balat önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Menteşeoğlu İlyas Bey tarafından Balat’ta 1403 yılında yaptırılan cami Türk mimarisinin en güzel örneklerinden birisidir. Milet’te harabe halinde başlıca kalıntılar; kale liman abidesi, liman salonu, Delphinios hamamı, Faustin hamamı, Stadyum, Kilise, Agora ve Athane mabedidir.

Priene : Güllübahçe olarak da bilinmektedir. Söke yakınlarında olup, Lidyalılar zamanında kurulmuştur. Başlıca harabeleri; kale, surlar, su kemerleri, tiyatro, Mısır, Athena, Byük İskender, Kybele, Demetler mabetleri, agora, kilise ve mukaddes evdir. Lidya, Pers, Roma devrinin büyük şehirlerinden biri olan Priene’nin en büyük özelliklerinnden biri de bugünkü modern şehircilik planlarına göre inşa edilmiş olmasıdır.

Tralles : Eski Aydın olarak bilinen yer Argoslular tarafından kurulmuştur. Eski Tralles harabeleri ise; stadyum, tiyatro, zafer anıtı, agora’dır.

Magnesia : Aydın’a 37 km uzaklıktadır. Magnesia’da; çüncü asırdan kalma Artemis Mabedi, Yedinci asırdan kalma surlar ile 15. yüzyıla ait cami bulunmaktadır.

Nyssa : Sultanhisar olarak bilinen tepe üzerile kurulu bu yerde Roma devrine ait kütüphane, agora, tünel, mabed ve Türk devrine ait eserler bulunmaktadır.

Afrodisia : Karacasu ilçesinin Geyve köyünde Afrodisia şehrinin kalınıtıları bulunmaktadır. Harabeler içinde tapınak ve bulunduğu şehir surlar ile çevrilidir. Tapınakta iyon mimarisi hakimdir.

Didim : Tarihteki adı ile Didyma yaz turizmi için yoğun talep gören bu yer aynı zamanda zengin bir geçmiş tarihe de sahiptir. Yenihisar da Didyma şehir harabelerinde Apollon Mabedi ( Güneşe tapanların mabedi olarak da bilinmektedir.) Anadoludaki en büyük tapınağıdır. Eski çağlarda falcı ve müneccimlerin merkezi olarak da bilinmektedir.

Alabanda : Çine’nin Araphisar köyünün göl kenarında bulunan Alabanda harabeleri arasında tiyatro ve Apollon mabedi bulunmaktadır.

Alinda : Çine’nin Karpuzlu köyü yakınlarında bulunan ve Karyalılar tarafında kurulan Alinda harabeleri’nde tiyatro, agora, su yolu ve sur bulunmaktadır.

Amyzon : Çavdar köyünde Amyzon harabeleri vardır. Roma mabedi başlıca kalıntısıdır.

Dilek Yarımadası Milli Parkı : 11 hektera yakın alan kaplayan bir bölgedir. Bir kısmı Kuşadası, diğer kısmı ise Söke sınırları içerisindedir. Çok zengin bitki örtüsü yanında tarihi eserler de bulunmakta olan bu bölge Türkiye Milli parkları arasındadır.

Madran Dağı : Aydın Çine yolu üzerinde ormanı ve sağlıklı suları ile ilgi çeken bir yerdir.

Aydın turistik yerleri olarak üst satırlarda yazıdğımız tarihi alanlar haricinde aynı zamanda kaplıcaları ile de çok meşhurdur diye belirtmiştik. Fakat il tarihi yerler için oldukça fazla sayıda zenginliğe sahip olduğundan sayfa aldı başını gitti 😀 Bizde bu sebeple; Aydın kaplıcaları ve Aydın şifalı suları için ayrı bir sayfa açmayı daha uygun bulduk. Aydın kaplıcaları ve şifalı su kaynakları ile için ilgili sayfamızda yayına sunularak bilginize sunulacaktır.

Aydın turları ile seyahate çıkacak olanlara gezi rehberi olması amacı ile hazırladığımız bu sayfamızdan Aydın tarihi yerleri ve turistik yerleri hakkında ön bilgi sahibi olarak Aydın da gezilecek yerler hakkında fikir edinebilirsiniz.

Tatil bölgeleri tanıtımları için sitemizin sayfalarında ülkemizin her bölgesi için tanıtımlarımız yayınlanmakta olup, ilgilendiğiniz yurtiçi turları için sitemiz sayfalarında arama yapabilirsiniz. Aydın turu yapacak olanlara şimdiden keyifli tatiller diliyoruz.

Yurtiçi tatil programları için önerilerimizi diğer sayfalarımızdan da inceleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.