Aydın kaplıcaları

Aydın kaplıcaları ve şifalı suları ile termal tesisleri için bilgilendirme yazımız bölge tanıtımları yaptığımız yurticiturlari.org sayfalarımızda paylaşılmıştır.

Ege bölgesinin Efeler diyarı ve Dünya’nın en güzel incirinin yetiştiği yer olarak tanımlanan Aydın ili sınırları içerisinde ülkemizin dört bir yanından sağlık turizmi için Aydın’a gelen misafirlerin ziyaret ettiği kaplıcalar, şifalı sular ve termal tesisler bulunmaktadır.  Bu yazımızdan Aydın kaplıcaları ve Aydın şifalı suları ve Aydın kaplıcalarının faydaları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

En bilinen Aydın kaplıcalarını başlıklar halinde sıralamak gerekirse; Aydın kaplıcası, İmamköy kaplıcası, Alangüllü kaplıcası, Çamur kaplıcası, Gümüş kaplıcası, Kemer Sazlık köy kükürtlü kaplıcası, Ortakçı kaplıcası, Kızıldere kaplıcası, Kuşadası kaplıcası ve Güzelçamlı içmesi olarak sıralayabiliriz. Aydın kaplıcalarının özellikleri ve Aydın kaplıcalarının faydaları nelerdir ? Şeklindeki sorunuzun cevabını ise alt satırlarımızdan bulabilirsiniz.

Aydın Kaplıcası : Aydın il merkezinin doğusunda olan bu kaplıca da ikisi kapalı, biri açık üç havuz bulunmaktadır. Aydın kaplıcasının faydaları: sağlık açısından büyük bir önemi olmadığı ifade edilmektedir.

İmamköy Kaplıcası : Aydın’ın doğusunda yer alan İmamköyü yakınındadır. İmamköy kaplıcasının faydaları : böbrek rahatsızlıklarına faydalı ve ağrılı hastalıklarda yatıştırıcı bir özelliğe sahiptir.

Alangüllü Kaplıcası : Aydın’ın Germencik ilçesinin 12 km kuzeyindedir. Etrafı ağaçlık olan Alangüllü kaplıcası‘nda 38 oda 60 baraka bulunmaktadır. Alangüllü kaplıcasının faydaları : Romatizma ve diğer ağrılı hastalıklar ile deri hastalıklarına iyi geldiği söylenilmektedir.

Çamur Kaplıcası : Germencik ilçesi yakınlarında Çamköy civarındadır. Çamur kaplıcasının faydaları : Yapılan çamur banyolarının ağrılı hastalıklara iyi geldiği ifade edilmektedir.

Gümüş kaplıcası : Germencik ilçesinin batısında yer almaktadır. Gümüş kaplıcasının faydaları : İçme kürlerinin karaciğerin  işlevlerini düzenleyici ve safra söktürücü etkileri olduğu ifade edilmektedir. Banyosunun ise deri hastalıkları ve romatizmaya iyi geldiği söylenilmektedir.

Kemer Sazlık Köyü Kükürtlü Kaplıcası : Aydın’ın Söke ilçesine 9 km uzaklıktadır. Kemer Sazlık Köyü Kükürtlü Kaplıcasının faydaları : Kemer sazlık köyündeki kükürt kaplıcası deri hastalıklarına faydalı olmaktadır.

Ortakçı Kaplıcası : Nazilli’nin Ortakçı köyü yakınlarındadır. Ortakçı Kaplıcasının faydaları : İçme kürleri karaciğer ve safra kesesinin çalışmasını düzenler. Ayrıca vücudun metabolizma artıklarından temizlenmesinde faydalı olduğu ifade edilmektedir.

Kızıldere Kaplıcası : Aydın – Denizli sınırındadır. Kaplıcada 80-100 yataklı bir otel bulunmaktadır. Kızıldere Kaplıcasının faydaları: İçme kürleri karaciğer ve safra kesesi üzerinde olumlu etki yaptığı ifade edilmektedir. Sindirim sisteminde salgı yapan dokuların etkinliklerini arttırdığı ve pankreasın çalışmasını düzenlediği de belirtilmektedir.

Kuşadası Kaplıcası : İlçe’nin 4 kilometre güneydoğusunda yer almaktadır. Kuşadası Kaplıcasının faydaları: Kuşadası kaplıcasında yapılan banyo kürleri ile hareket sisteminde ağrı ve tutukluk yapan çeşitli hastalıkların iyileştirilmesinde faydalı olduğu ifade edilmektedir.

Güzelçamlı İçmesi : Kuşadası’nın güneyinde, denizin yakınındadır. Güzelçamlı içmesinin faydaları : İçme kürü sürgün ilacı etkisi bulunmaktadır. Mide, bağırsak sistemine bağlı rahatsızlıklar için mide bağırsak sistemine bağlı sargı bezlerinin salgısını arttırdığı ifade edilmektedir.

Aydın şifalı suları ve kaplıcaları ile çok sayıda kişi için şifa kaynağı olmakta olup gelişen Aydın termal turizmi sektörünün etkileri ile de bölge de faaliyete geçen çok sayıda konaklama tesisi ile dışardan gelen misafirleri için buralarda konaklama imkanı sunulmaktadır. Aydın sağlık turizmi için hızla gelişen illerimiz arasındadır. Bölgedeki kaplıcalara ziyarete gelen çok sayıda yerli ve yabancı turist ayrıca Aydın gezilecek yerler konusunda çok zengin tarihi ve doğal kaynaklara sahip olduğundan bol miktarda kültür turları da yapabilme imkanı bulabilmektedirler. Günübirlik turlar ile Aydın kaplıcalarını ziyaret edebildikleri gibi aynı zamanda Aydın turistik yerleri‘ni de gezebilmektedirler.

Sitemizde yer alan Aydın hakkında bilgiler sunduğumuz sayfamızı inceleyerek Aydın tarihi, Aydın iklimi, Aydın ekonomisi gibi detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Aydın kaplıcaları ile şifa bulmak üzere Aydın’a gitmeyi planlayan herkese şimdiden acil şifalar ve sağlıklı günler diliyoruz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.