Antalya

Yurtiçi turları ile Antalya tatili yapacak olanlar için; Antalya tarihi, adı nereden geliyor, yüzey şekilleridağları, iklimi ve akarsuları hakkında bilgiler sayfamızda paylaşılmıştır.

AntalyaAkdeniz bölgesi içerisinde yer alıp, kuzeyde Isparta, kuzeydoğu ve doğuda Konya, Güneyde Akdeniz, Batı da Muğla, kuzey batıda Burdur illeri ile çevrilidir. 12 ilçesi ve bunlara bağlı köyleri bulunmaktadır. Antalya’nın yüzölçümü 20.591 km2‘dir.

Antalya adı nereden geliyor? : Antalya adı bu kentin kurucusu olan ve milattan önce 159 – 138 yılları arasında yaşayan Bergama kralı II. Attolos’un adından gelmektedir. İlk çağlarda Attalia, Atteleia veya Adalia denilmekte idi. Araplar kendi söyleyişlerine uydurarak şehre Antaliye demişler bu da Türkçe söylenişe uyarak Antalya olmuştur.

Antalya yüzey şekilleri : Antalya ilinin arazisi kuzeyde Batı Toroslar’dan denize doğru alçalarak uzanmaktadır. Bu nedenle ilin kuzeyi ve kuzeybatısı dağlık, denize yaklaşan kısımları ise ovalıktır. Ovalar arasında Antalya, Elmalı ve Finike ovaları geniş bir alan kaplamaktadır. Antalya yüzey şekillerini oluşturan dağlık kesimlerde ise 2504 metre yüksekliğe sahip Bozburun Dağı, 2403 metre yüksekliğe sahip Şeytan Dağı, 2700 metre yüksekliğe sahip Akbarçın Dağı, 2890 metre yüksekliğe sahip Geyik Dağı, 2375 metre yüksekliğe sahip Tahtalıdağ, 3086 metre yüksekliğe sahip Akdağ, 2700 metre yüksekliğe sahip Koku dağı gibi yükseltilere rastlanan Antalya dağları dağcılık turizmi içinde cazip yerler arasındadır.  Antalya dağlarının arazi içinde yer alan yaylaları yazın yerleşme yeri olarak, hayvancılık açısından büyük önem taşımaktadır.

Antalya’nın uzunluğu 510 kilometreyi bulan kıyıları da Antalya yüzey şekilleri arasında belirtilmeğe değer özelliklerindendir. Bu kıyılar şehir yakınında denize 25-30 metrelik yarlar halinde inmektedir. Ancak bu yarların doğusunda ve batısında Konyaaltı ve Lara gibi geniş plaj alanları da bulunmaktadır.

Antalya yüzey şekillerini oluşturan arazi kuzeyde zengin ormanlarla kaplıdır. Bu ormanlarda ardıç, katran ağacı, dişbudak, çınar, ıhlamur, karaağaç, yabani zeytin, köknar ve meşe ağaçlarına rastlanır. Bu arada fundalıklar da geniş yer kaplamaktadır. İl otsu bitki türleri yönünden de oldukça zengindir.

Antalya iklimi : Antalya’nın kıyı kesimlerinde yazları sıcak, kışları ılık geçen Akdeniz iklimi hakimdir. Yazın kurak geçmesine karşılık öbür mevsimlerde oldukça fazla yağış görülmektedir. Antalya iklimi sıcaklık değerleri ele alındığında yazları ortalama alındığında 28.2 derece, kışları ise 10.1 derece olarak belirlense de kışın ısının -4.6 dereceye, yazında 44.6 dereceye kadar yükseldiği de görülmüştür.

Antalya iklimi kıyı kesimleri ve dağlık kesimler arasında farklılıklar göstermektedir. Kıyı kesimlerinin daha sıcak olduğu dönemlerde genellikle halk serin yaylalara göç eder. Dağlık kesimler de ise kış oldukça sert geçmektedir. Bu nedenle kışın kıyıdan Antalya Dağları’nın olduğu taraflara bakıldığında yeşilden kar beyazına doğru dönüşen bir renk cümbüşü görülmektedir. Antalya sınırları içindeki Beydağları sahil milli parkı olarak koruma altındadır.

Antalya akarsuları : Antalya da büyük akarsular yoktur. Ama kısa boylu küçük akarsuların sayısı çoktur. Bunların; Düden Suyu, Demre Çayı, Alakır Suyu, Karaman Suyu, Aksu, Köprü Suyu, Manavgat Çayı, Alara Çayı, Kargı, Dim, Sedre, Musa ve Kaladıran suyu olarak sıralayabiliriz. Antalya akarsuları adı altında belirttiğimiz tüm bu sular Akdeniz’e dökülür. Bunlardan Düden Suyu’nun dik yarlardan gür çağlayanlar halinde denize düşüşü turizm yönünden bölgeye özel bir çekicilik kazandırmaktadır.

Antalya tarihi : Antalya’nın tarihi tarihöncesi çağlardan başlamaktadır. O zamanlar bölge Pamfilya (Pamphylia) diye anılmakta idi. Milattan önce 159-138 yılları arasında yaşayan Bergama kralı II.Attalos kendi adını taşıyacak olan Antalya şehrini kurmuştur. Romalılar döneminde burayı alan Antonius şehri sevgilisi Kleopatra’ya armağan etmiştir. Buraları sekizinci ve dokuzuncu yüzyıllarda Arapların istilasına uğramıştır. 1207 yılında Selçukluların 1391 yılında da Osmanlıların eline geçmiştir. Antalya tarihi süreci içerisinde şehir 14072’de haçlıların saldırısına uğradıysa da bunlar kaleyi ele geçiremedikleri için geri çekilip gitmek zorunda kalmışlardır.

Antalya tarihi süreci içerisinde önemli yer tutan olaylardan biri de; Birinci dünya savaşı sonunda galip devletler Anadolu’yu kendi aralarında paylaşırken Antalya’da İtalyanlara verilmiştir. İtalya 28 mart 1919 tarihinde buraya asker çıkartmıştır ve şehir 1 haziran 1921 tarihine kadar İtalyanların işgalinde kalmıştır.

Antalya tarihi eserleri ile hem iç turizm, hem de dış turizm için Türkiye’nin en çok rağbet edilen turizm bölgeleri arasında yer almaktadır. Her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turist deniz tatili yapmanın yanı sıra Antalya tarihi eserlerini de görmek ve ziyaret etmek için Antalya’yı ziyaret etmektedir. Antalya tarihi eserleri hakkında detaylı bilgi için ekteki yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Yurtiçi turlar ile Antalya tatili yapacak olanlar şimdiden keyifli tatiller dileriz.

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

[…] en çok tercih edilen tatil bölgelerinden biri olan Antalya, Akdeniz gölgesinde yer alan illerden biri olup, her yıl çok yüksek sayıda yabancı ve yerli […]