Antalya tarihi eserleri

Yurtiçi turlar ile Antalya tatili yapacaklar için; Antalya tarihi eserleri ile Antalya gezilecek tarihi yerleri ve Antalya görülecek yerleri hakkında bilgiler sayfamızda paylaşılmıştır.

Antalya; Türkiye’nin başlıca turizm merkezleri arasındadır. Her yıl Antalya ve çevresindeki bölgeye yüzbinlerce yerli ve yabancı turist hem tatil yapmak hem de tarihi eserleri ziyaret etmek için gelmekte olup bölgenin tarihi dokusu ziyaretçilerini büyülemektedir.

Bölgenin iklim özellikleri ve burada denizden faydalanma imkanlarının elverişliliği ve bölgedeki turistik tesislerin yüksek kapasite ile hizmet anlayışları bölgeye önemli oranda turist çekiyor olsa da, Antalya’nın arkeolojik zenginlikleri de başlı başına dünyaca ünlü bir tatil bölgesi olması için belirleyici unsurlar içerisindedir.

Antalya tarihi boyunca değişik uygarlıkların geliştiği bir yer olduğundan Antalya’nın tarihi eserleri çok sayıda ve çeşitli dönemlere aittir. İşin güzel yanı ise bölgede var olan uygarlıkların hemen hepsinden kalmış eserlere Antalya da rastlanabilmektedir. Antalya turu ile bu tarihi eser zengini ilimize seyahat yapacak olanlar için, Antalya tarihi eserleri ve Antalya tarihi yerleri için bir sıralama yaparsak belli başlıları; Milattan sonra ikinci yüzyıl Roma dönemine ait Aspendos Tiyatrosu, milattan önce Bergama krallığı dönemine ait Side şehri kalıntısı, Helenistik çağdan kalma Perge şehri kalıntıları, milattan sonra ikinci yüzyıl Helenistik çağdan kalma Surlar, milattan sonra beşinci yüzyıldan kalma kesik minare, Selçuklu devrinden kalma Yivli Minare, Selçuklu döneminden kalma Alaettin Camii, Selçuklu döneminden kalma Kızılkule, Helenistik çağdan kalma, Termesos Şehri kalıntısı, milattan önce dördüncü yüzyıldan kalma Limyra Tiyatrosu kalıntısı ve Noel Baba Türbesi ile buna bağlı kilise, Selge tiyatro, stadyum, mabet ve mezarlar, Osmanlı döneminden kalma hanlar ve  kervansaraylar, Likya dönemi şehir kalıntısı Çıralı, Eskiçağ liman kalıntısı Phaselis Antalya tarihi eserlerinin belli başlılarıdır. Ayrıca Osmanlı döneminden kalma Antalya tarihi eserler niteliğindeki Osmanlı camileri ise; Balibey Camii, Müsellim Camii, Tekeli Mehmet Paşa Camii, Murat Paşa Camii de ilin önemli tarihi eserleri arasında yer almaktadır. Antalya turları‘na katılacak olanlara Antalya da görülmesi gereken yerler olarak öncelikle önerilen yerlerdir.

Üst satırlarda yazılan Antalya tarihi eserleri haricinde de bölgede pek çok tarihi eserler ve yerler mevcuttur. Yeni yapılan arkeolojik kazılar ile de bölgede eski uygarlıklara ait medeniyetlerin kalıntıları bulunmaktadır. Kısaca Antalya tarihi eserler konusunda çok zengin kaynaklara sahip bir ilimizdir.

Antalya turları ile Antalya tatili yapacak olanlara Antalya gezilecek tarihi yerleri için önerilerimizi üst satırlarda sıralamış olsak da; Antalya görülecek yerleri arasında öncelikle görülmesi gereken Antalya tarihi eserleri ise; Başta; Belkıs da denilen, Antalya’nın 49 kilometre doğusunda Köprü Çayı’nın sağ kıyısındaki liman kenti olan Aspendos milattan sonra ikinci ve üçüncü yüzyıllarda çok görkemli bir hayat yaşasa da milattan sonra beşinci yüzyılda fakirleşmiş ve küçülmüş, akropole çekilmiştir. Büyük kente dört yoldan ve dört kapıdan çıkılan şehir de; Nimteum adlı iki katlı anıt çeşmesi, Odeon adlı konser salonu önemli kalıntılar arasındadır. Düzlükte ünlü tiyatro ve stadyum vardır. Milattan sonra ikinci yüzyılda Antoninuslar zamanında yapılan tiyatronun bir kısmı onarılmıştır. Aspendos’un en önemli yapılarından biri de şehre Köprü Çayı’ndan su getiren su kemeridir. Antalya da gezilmesi gereken yerler arasında Aspendos başı çeken Antalya tarihi eserleri arasındadır.

Ayrıca Antalya tarihi eserler arasında Antalya da görülmesi gereken yerlerden bir diğeri Antalya Side Açıkhava Tiyatrosu’dur. Antalya’nın 70 kilometre doğusunda, Selimiye köyü yakınlarındadır. Anadolu’nun en eski kentlerinden olan Side’nin en büyük anıtı durumundaki bu tiyatro 15000 seyirci alacak ölçüdedir. Milattan sonra ikinci yüzyılda yapıldığı sanılmakta olan bu kalıntı Antalya görülecek yerler arasında öncelikli önerilen yerler arasındadır.

Bir başka Antalya tarihi mekanları içinde önem teşkil eden kalıntılar da Perge kalıntılarıdır. Bugün Murtına Antalya’nın 17 kilometre doğusunda, Aksu bucağı yanındaki en eski Anadolu şehirlerinden biridir. Surları, kapıları ve burçları ile dikkat çekmektedir. Kolonlu caddeleri birbirini keser. Agorası, gimnazyumu, stadyumu, tiyatrosu hemen hemen bütün özellikleriyle ayaktadır. Helenistik çağda çevresi surlarla kaplı şehir Roma döneminde en parlak günlerini yaşamıştır. Bizans döneminde önemli bir piskoposluk olmuş, imparatorluğun sonlarında gittikçe küçülerek akropolis içine çekilmiştir. Antalya gezilecek yerleri içerisinde önemle gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasında önerilmektedir.

Antalya da görülmesi gereken yerler arasında bulunan bir diğer Antalya tarihi eserleri içinde yer alan tarihi yapı ise Antalya’nın bir simgesi olan ve yapımı on üçüncü yüzyıla dayanan Alaettin Keykubat’ın kiliseden camiye çevirdiği yapının minaresi olan Yivli Minare’dir.

Antalya tarihi eserleri hakkında bilgi niteliğinde sayfamızda paylaştığımız Antalya tarihi yerleri haricinde de pek çok tarihi eserler ve mekanlar ayrıca mevcuttur. Tarihi eserlere ilgi duyanlara bu ilimizi tatil turları haricinde de kültür turları ile de ziyaret edebileceklerini hatırlatmak isteriz. Antalya bu kadar çok tarihi eserler ile dolu olduğundan bölge de çok sayıda turistik tesis mevcuttur. Büyük çoğunluğu dünya standartlarında konaklama ve tatil imkanları sunan Antalya otelleri ve Antalya tatil köyleri her yıl yüzbinlerce misafir ağırlamakta olup bu oteller ve tatil köyleri için sayfalarımızda bol miktar da tanıtımlar yayınlanmaktadır. Antalya tarihi eserlerini gezerken akşamları da konaklayabileceğiniz Antalya otelleri için fırsatları sayfalarımızdan inceleyebilir ve takip edebilirsiniz.

Antalya tarihi eserlerini ziyaret etmek üzere Antalya turları ile bölgeye tatile gidecek olanlara şimdiden keyifli ve mutlu tatiller dileriz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.