Ankara

Yurtiçi turları sitemizin bu sayfasında; Ankara turları, Ankara gezilecek yerler ve görülmesi gereken yerler, Ankara tarihi kalıntıları, Ankara arkeolojik eserleri, Ankara yüzey şekilleri, Ankara iklimi, Ankara hava durumu nasıldır? Ankara karasuları nelerdir ? Benzeri  Sorularınızın cevapları ile Ankara hakkında bilgiler paylaşılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara; Kuzeyde Bolu ve Çankırı, doğuda Çorum, Yozgat ve Kırşehir, Güneydoğuda Niğde, güneyde Konya, Batıda Eskişehir illeriyle çevrilidir.

Ankara yüzey şekilleri : Ankara ilinin yüzey yapısı dağlardan ve yaylalardan oluşur. Ankara yüzey şekillerini oluşturan çeşitli yönlere dağılmış dağların arasında; 1840 metre yüksekliğe sahip Aydos dağı, 2035 metre yüksekliğe sahip Yıldırım dağı, 2015 metre yüksekliğe sahip Işık dağı, 2006 metre yüksekliğe sahip Benli dağı, 1742 metre yüksekliğe sahip Keskin dağı, 1973 metre yüksekliğe sahip İdris dağı, 1860 metre yüksekliğe sahip Elmadağ, 1610 metre yüksekliğe sahip Abdüsselam dağı gibi yükseltilere rastlanır.

Ankara iklimi ve Ankara hava durumu : Ankara’da kara ikliminin özellikleri dikkat çekmektedir. Ankara iklimi‘nde yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk geçer. Isı bakımından kış ortalaması yaklaşık olarak 0 derece, yaz ortalama sıcaklığı ise 23,5 derece olmakla beraber ısının kışın -24 dereceye kadar düştüğü, yazında da 41 dereceye kadar çıktığı da görülmüştür. Yağış bakımından özellikle mayıs ayında, akşam üzerleri birkaç saat süre kırkikindi yağmurları Ankara iklimi özelliklerinden sayılmaktadır. Ankara hava durumu için en sağlıklı ve güncel bilgiyi Meteoroloji genel müdürlüğü internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

Ankara akarsuları : Ankara il sınırları içenden geçen akarsular pek azdır. Ankara akarsuları‘nın başlıcaları Ilıcaözü deresi Ankara suyu, Kirmir suyu, Seben çayı, Bent deresi, Çubuk suyu, İncesu, Ova çayı ve Balaban deresi gibi küçük ve su verimi az olan ırmak kollarıdır. Eymir ve Moğan gölleri ile tuz gölü’nün bir kısmı Ankara il sınırları içerisindedir. İnsan emeği ile oluşturulan Çubuk, Kurtboğazı, Hirfanlı ve Sarıyar baraj göllerini de Ankara akarsuları arasında sayabiliriz.

Ankara tarihi : Bulunan arkeolojik kanıtlara göre Ankara tarihi, tarih öncesi çağlara kadar uzanmaktadır. Nitekim bu çevrede yapılan kazılarda Ankara tarihçesi için önemli bulgular elde edilmiştir. Yapılan bu kazı çalışmaları sonucu Frigyalılar zamanına ait önemli kalıntılara rastlanılmıştır. Ankara tarihi eserler konusunda çok önemli müzelere sahiptir.

Ankara tarihi incelendiğinde sonraki çağlarda Doğu Roma’nın, İranlıların, bir ara da Arapların eline geçtiği öğrenilmiştir. II. yüzyıl başlarında Selçuklular burayı aldılarsa da Haçlı seferleri sırasında Bizans’a geri vermek zorunda kaldılar. Ankara’nın Osmanlı topraklarına katılışı 1360 yılında olmuştur. Ancak Ankara savaşını Timur’un kazanması sonucu Ankara Amasya’da ortaya çıkan bir beyliğe bağlanmıştır. Daha sonra çok süre geçmeden tekrar Osmanlı imparatorluğu topraklarına katılmıştır.

Kurtuluş savaşı dönemleri Ankara tarihi içinde önemli yer tutmaktadır. Bu dönemde Ankara çok önemli olaylara sahne olmuştur. Kurtuluş savaşı başında nüfusu 27000’e yakın, küçük bakımsız bir kasaba iken hiç kimse buranın başken olabileceğini aklına bile getirmemekte idi. Ama Mustafa Kemal Atatürk kararını çoktan vermişti. Çöken imparatorluktan yeni bir Türkiye kurulacaktı ve bu yeni kurulacak devletin başkenti düşman altındaki İstanbul olamazdı. Onun için de Sivas kongresi’nden sonra Heyeti Temsiliye üyesi arkadaşlarıyla beraber yola çıktı ve 27 aralık 1919 günü Ankara’ya geldi. Daha yola çıkmadan da İstanbul’da toplanacak Meclisi Mebusan üyelerinin Ankara’ya uğramalarını istemişti.

Ankaralılar daha Kurtuluş savaşının başında, kalabalık topluluklar halinde şehrin dışına kadar çıkarak Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını kurtarıcı olarak çoşku ile karşılamışlardır.

Hem Türkiye Cumhuriyeti hem de Ankara tarihi için çok önemli bir gün olan 23 Nisan 1920 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Ankara da açılmasıyla doğal olarak başkent düzeyine yükselmiş oldu. Bunun bir kanunla pekiştirilmesi ise 13 ekim 1923 günü gerçekleşmiştir. Ondan iki hafta sonra yani 29 Ekim 1923 günü de Ankara bütün Türkiye ile birlikte ilk Cumhuriyet bayramını kutlamıştır.

Ankara gezilecek ve görülecek yerleri : Ankara kıyı bölgelerine uzak olmakla birlikte burada yerli turistlerin ve yabancı turistlerin ilgisini çekecek eski ve yeni çok sayıda tarihi eserler mevcuttur. Ankara tarihi eserleri M.Ö. dönemlerinden başlayarak günümüze kadar çeşitli dönemlere aittir. Şehrin en yüksek tepesi üzerine kurulmuş olan Ankara kalesi’nin yapımına Hititler zamanında başlandığı kabul edilir. Ankara Kalesi; Ankara görülecek yerler önerileri arasındadır. Polatlı yolu üzerindeki Gordion kalıntıları Frigyalılar dönemini aydınlatan buluntuların başlıcasıdır. Şehrin içerisinde Romalılar zamanından kalma Augustos tapınağı, Roma kamamı, Direkli yol gibi çok sayıda eski dönemlere ait Ankara tarihi eserleri bulunmaktadır. Selçuklular devri eserleri arasında da; Ankara çayı üzerindeki Akköprü başta gelmektedir. Hacıbayram ve Cenabiahmetpaşa camileriyle Mahmutpaşa bedesteni Osmanlılar döneminden kalma Ankara tarihi eserleri arasındadır..

Ankara turu yapacak olanlara öncelikli önerilerimizden biri de ; Ankara müzeleri ziyareti olacaktır. Bunlar dışında Türkiye’nin ve özellikleri bakımından Dünya’nın en zengin Arkeoloji müzeleri arasında gösterilen Anadolu uygarlıkları müzesi, Etnografya müzesi, Atatürk müzesi, Meclis müzesi ilgi toplayan ve Ankara’nın görülmesi gereken yerleri arasındadır. Ayırca Anıtkabir Ankara da görülmesi gereken yerler arasında öncelikli yerler arasındadır. Hatta Ankara görülecek yerler yerler sıralamasında ilk sırayı Anıtkabir almalıdır. Zira burası muhteşem bir mimari örneği hem topraklarında bulunduğumuz ülkenin kurucu liderinin anıt mezarının bulunduğu alandır. Yazları çok sayıda ziyaretçi çeken yerler arasında olan Kızılcahamamdaki Milli Park da Ankarada gezilecek yerler arasında önerilmektedir.

Yurtçi turları Ankara seyahati yapacak olanları aydınlatmak ve Ankara hakkında bilgiler sunmak için hazırladığımız sayfamızda çok sayıda Ankara da konaklama imkanı sunan Ankara otelleri ve turizm tesisleri için de ilanlar yayınlanmaktadır. Bunlar arasında kendi programınıza uygun olanlar arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Ayrıca; Ankara gezilecek yerler önerilerimizde yer alan Ankara tarihi eserleri ve Ankara müzeleri gezilerek hem keyifli deneyimler elde edebilir, hem de genel kültür dağarcığınızı daha da geliştirebilirsiniz. Ankara turları ile tarihi çok eskilere dayanan ve ülkemizin başkenti olan bu ile seyahate gidecek olanlara şimdiden keyifli yolculuklar ve iyi seyahatler diliyoruz.

Yurtiçi turlar için önerilerimizi; yurticiturlari.org sayfalarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.