Amasya

Amasya turları ile yurtiçi turlar yapacak olanlara; Amasya turu sırasında faydalı olacak Amasya tarihi, gezilecek ve görülecek yerleri hakkında bilgiler ile Amasya yüzey şekilleri, Amasya iklimi, Amasya akarsuları ve Amasya ekonomisi hakkında notlar sayfamızda paylaşılmıştır.

Amasya : Karadeniz Bölgesi’nin orta kesiminde, Yeşilırmak havzasında yer almaktadır. Yüzölçümü 5.520 m2 ‘dir. Doğu ve Güneydoğusunda Tokat, batısında Çorum, Kuzeyinde Samsun illeri bulunmaktadır.

Amasya yüzey şekilleri : Amasya ili Yeşilırmak boyunca uzanan zengin ve bereketli ovaların ve dar boğazlar meydana getiren dik yamaçlı dağların oluşturduğu bir coğrafi yapıya sahiptir. Amasya yüzey şekilleri bakımından dik yamaçlı dağlara sahiptir.  şehrinin çevresinde ovanın denizden yüksekliği yaklaşık 200 metre olduğu halde, kuzeye doğru dağlık kesimlerde yükselti Akdağ doruğunda 2.062, Kocacık Tepesi’nde 2000  ve Karaömer Dağı’nda 1971 m’yi bulur. Dağcılık tutkunları Amasya turları ile bu dağları ziyaret edebilirler.

Amasya akarsuları : Amasya’nın başlıca akarsuyu Yeşilırmak’tır. Amaya akarsuları arasında ilin kuzeybatı kesiminde Hamamözü, Çekerek, Tersakan, Zara ırmakları ile başka birkaç küçük akarsu daha bulunmaktadır. Bitki örtüsü bakımından Amasya yeşilliği ile dikkat çekmektedir. Dağlık kesimlerde en fazla rastlanan ağaç türleri kayın, meşe ve karaçam ağaçları olup, il ile adı özleşmiş olan Amasya elması meşhurdur.

Amasya İklimi : Amasya ili dağların engellemesi nedeniyle Orta Anadolu ikliminden farklılık gösterir. Kışın en düşük sıcaklığı -20.5 dereceyi, yazında en yüksek sıcaklık olarak 43 dereceyi bulduğu görülmüştür.  Amasya iklimi ile en çok yağmur alan illerimiz arasındadır. Yıllık yağış ilçelere göre değişiklik göstermektedir.

Amasya tarihi : Amasya ili M.Ö. 2000 yılına kadar uzanan geçmişi, çeşitli tarih öncelerine ait kalıntıları, özellikle Selçuklu devleti zamanına ait Amasya tarihi eserleri, şifalı kaplıcaları ile içi turizmde ilgi çeken illerimiz arasındadır. Tarihi boyunca topraklarında pek çok tarihi şahsiyet doğmuş büyümüştür. Amasya adı nereden gelmiştir sorusu için bulunabilen en mantıklı cevap zamanında burada yaşamış olan bir amazon kraliçesi Amasis’den geldiği rivayet edilmektedir. Hititliler de dahil pek çok uygarlığın merkezi olmuş olan ilin en eski adı günümüze dek önemli bir değişikliğe uğramadan gelmiştir. Amasya adı Pers imparatorluğu, Pontus imparatorluğu ve Roma imparatorluğu döneminden kalma altın paralar ve gümüş paralar üzerinde de açıkça geçmektedir. Eski kayıtlar ve buluntularda geçen ismi Amesseia , Amacia, Amaccia olarak geçmektedir. M.ö. 60 yılında doğduğu bilinen ve coğrafya biliminin mucidi olarak bilinen ünlü coğrafyacı Strabon Amasya doğumludur. Amasya tarihi boyunca pek çok tarihi şahsiyete ev sahipliği yapmış bir ilimizdir. Pek çok Osmanlı padişahı da Amasya da doğmuştur ve pek çok padişah bu şehir de şehzadelik yapmışlarıdır. Yakın tarih yönünden Atatürk’ün Samsun’da karaya ayak bastıktan sonra arkadaşlarıyla “Kurtuluş Savaşı” başlangıcı için  ilk toplantıyı yaptığı, Sivas Kongresi’nden sonra da İstanbul hükümeti temsilcileriyle görüştüğü yer olarak ün yapmıştır.

Amasya gezilecek yerler : Öncelikle Amasya müzeleri olan, Amasya müzesi, Müze ev olan Hazeranlar konağı ve Minyatür  Amasya üzesi gezilmesi önerilen yerleri arasındadır. Ayrıca ilde çok sayıda tarihi eser ve yapı mevcuttur. Bu yapılar arasında yer alan özellikle Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait camiler ve medreseler Amasya görülecek yerleri arasındadır. Öncelikle; Amasya Fethiye Camii, Bayezid Paşa Camii, Burmalı Minare Camii, Gökmedrese Camii, Gümüşlü Camii, Saraçhane Camii, Yörgüç Paşa Camii tarihi değeri olan camilerdir. Çelebi Mehmet Medresesi ve Haliliye Medresesi ise  en çok ziyaret edilen medreseleridir. Ayrıca Amasya turları ile bu tarihi şehre ziyaret gidenlere Amasya da görülmesi gereken yerler arasında öncelikli olarak önerilen Amasya kalesi Amasya gezilecek yerleri arasındadır. Ayrıca Harşena Dağı’nda bulunan ve günümüze sadece birkaçı ulaşabilen buna karşılık yüksek tarihi öneme sahip Amasya Kral kaya mezarları da Amasya görülecek yerler arasında öncelikle tavsiye edilen mekanlar arasındadır. Amasya doğal zenginlikler açısından da gezilecek ve görülecek yerlere sahiptir. Aynalı Mağara, Borabay gölü, Terziköy Kaplıcası, Yedi Kuğular kuş Cenneti Amasya gezilmesi gereken yerleri olarak Amasya turu yapacak olanlara önerilen yerler arasındadır.

Yurtiçi turları ile tatile çıkarak Amasya turu yapmayı planlayanlara konaklamaları için cazip fırsatlar sunulan Amasya turları için çeşitli yurtiçi turizm firmaları tarafından düzenlenen turlar için tanıtımlar yurticiturlari.org sayfalarımızda paylaşılmakta olup, size sunulan önerileri değerlendirebilirsiniz. Amasya turları yapacak olanlara şimdiden keyifli yolculuklar ve mutlu tatilleri diliyoruz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.