Adıyaman

Yurtiçi turları sitemizin bu sayfasında; Adıyaman turları, Adıyaman gezilecek yerler ve görülmesi gereken yerler, Adıyaman tarihi kalıntıları, Adıyaman arkeolojik eserleri, Adıyaman adı nereden gelmiştir? Adıyaman yüzey şekilleri, Adıyaman iklimi nasıldır? Adıyaman karasuları nelerdir ? Benzeri  Sorularınızın cevapları ile Adıyaman hakkında bilgiler paylaşılmıştır.

Adıyaman : Güneydoğu Toros’larının güney eteğinde kurulmuş bir ilimizdir.  Adıyaman daha önceleri Malatya’nın bir ilçesi iken 1954 yılında il olmuştur.

Adıyaman yüzey şekilleri : Adıyaman ili doğuda Fırat vadisi ile batıda yukarı Aksu oluğu arasında uzanmaktadır.  Kuzeyde Malatya Dağları’na dayanır. Akdağ 2.620 metre yüksekliğe sahiptir. Adıyaman yüzey şekilleri güneyde ise vadilerle yarılmış 600-800 metrelik yaylalar halini almaktadır. Doğal bitki örtüsü step görünüşlüdür. Dağlarda yer yer meşeliklere, akarsu boylarında söğüt ve kavak ağaçlarına rastlanılır. Adıyaman’ın ili bütünü ile Fırat nehri’nin akış alanına girmektedir. Adıyaman’ın başlıca akarsuları; Taraksu, Kahta çayı, Kalburcu suyu’dur. Göksu kuzeyden çıkar ve Adıyaman ili içinde Fırat’a karışır.

Adıyaman iklimi : Adıyaman’ın iklimi genellikle sıcaktır. Kışlar ise oldukça sert geçmektedir. Kışın sıcaklık 10 derecenin altına düşmektedir. Yazın ise 42 dereceye kadar yükselmektedir. Adıyaman iklimi‘nde yağışların çoğunluğu kış mevsiminde olup bazı yıllar yazları hiç yağış olmamaktadır.

Adıyaman adı : Adıyaman’ın eski adı; Hısn-ı Mansur yani Mansur’un kalesi isminin ikinci Abbasi halifesi Ebu Cafer el Mansur’dan geldiği söylenmektedir. Adıyaman ilinin adı nereden gelmiştir ? Sorusuna cevap olarak ifade etmeliyiz ki, Adıyaman’ın ismi her zaman halk arasında Adıyaman olarak geçmiştir. Rivayete göre; Eski zamanlarda putlara tapan bir adam ve bu adamın 7 oğlu varmış. Oğulları babalarının taptığı putlara inanmıyorlar ve tapmıyorlarmış. Bir gün 7 oğul birlik olup bu putları kırınca babaları çok sinirlenerek öfkeye kapılmış ve onları öldürmüş. O günden sonra halk kahraman bellediği bu çocuklara “Yedi yaman” adını takmış. Adıyaman şehrinin güneyinde, bugünde kutsal tutulan yedikardeş diye bir yer vardır. Adıyaman da gezilmesi gereken yerler içerisinde burayı da sayabiliriz. Adıyaman isminin hikayesi‘nde bahsi geçen yedi yaman adı söylene söylene değişerek “Adıyaman” olduğu ve Adıyamanın adının bu yedi yaman kardeşten geldiği kabul edilmektedir.

Adıyaman tarihi : Hısn-ı Mansur kalesi, Abbasi halifesi Harun Reşit tarafından onartılmış ve İslamlığın ilk döneminde devleti Bizans sınırları üzerinde koruyan kalelerden biri sayılmıştır. Önce Bizanslıları, sonra haçlıların istilasına uğrayan kale XII. yüzyıl ortasında Selçuklular tarafında geri alınmıştır. Memlükler ve Dulkadiroğulları da bu şehre sahip olmuşlardır. Ama kale 1516’da I. Selim’in ordularına teslim olarak Osmanlı egemenliğine girmiştir. Adıyaman tarihi ve Adıyaman arkeolojik eserler bakımından Anadolu’nun en ilgi çekici yerleri arasındadır. Arkeolojiye ilgi duyanlarca Adıyaman gezilmesi gereken yerler arasında öncelikli tarihi mekanlar arasındadır. Adıyaman turları ile bölgede çok sayıda yerli ve yabancı turist’in ziyaret ettiği Adıyaman Örenli köyündeki Eski Perre kalıntıları, kaya mezarları, Fırat boyunca Gerger kalesi, Samsat kalesi bu yörededir. Kahta ilçesinin kuzeyinde 2150 metre yükseklikteki Nemrut dağında Kommagene kralı 1. Antiokhos’un yaptırdığı tümülüs ve bunun eteklerinde ki 8-10 metrelik Nemrut tanrı ve kral heykelleri tarih ve arkeoloji bakımından olduğu kadar turizm açısından da büyük önem taşıyan kalıntılardır. Nemrut dağındaki Kommagene kralı 1. Antiokhos tümülüsü’nün eteklerinde olan bu kutsal alanda yer alan anıtsal büyüklükteki Nemrut tanrı heykelleri olarak bilinen kral ve tanrı heykellerinin M.Ö. 1. yüzyıl ortalarına ait olduğu bilinmektedir. Nemrut kalıntıları ve Kommagene kral heykelleri olarak bilinen Kommagene krallarının mezarlarından arta kalan bu heykeller büyük tarihi değer taşımaktadır. Hermes, Zeus, Apollon, Mithridates, Ares, Tykhe ve kral Antiokhos’un heykelleri, yüksek kabartmalar, koruyucu aslan heykelleri ilgi çekicidir. Bu tarihi alanı, Adıyamanın görülmesi gereken yerleri arasında öncelikli sıralarda önermekteyiz. Bu tarihi alan Nemrut milli parkı olarak Türkiye milli parkları kapsamındadır ve koruma altındadır. Ve her yıl bölgeye bu tarihi kalıntıları ziyaret etmek üzere çok sayıda yerli ve yabancı turistin gelmesini sağlamaktadır.

Yurtiçi turlar ile tatile çıkmak için kültür turları yapmayı planlayanlara cazip yurtiçi tur fırsatları tanıtımları sayfalarımızda yayınlanmakta olup, size sunulan öneriler içerisinden; tatil programınıza ve bütçenize en uygun olan Adıyaman turları arasından seçinizi yapabilir ve arkeolojik geçmişi çok zengin olan Adıyaman’a gitmek için düzenlenen Adıyaman turu ile bu tarihi ilimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.