Adana

yurticiturlari.org sitemizde; Adana adı nereden gelmektedir ? Adana yüzey şekilleri, Adana tarihi, Adana ekonomisi, Adana iklimi ve Adana gezilecek yerler için genel bilgiler bulabilirsiniz.

Adana Çukurova yöresinin en gelişmiş, en canlı şehirlerinin başında gelen ilimizdir. Adana ile komşu iller incelendiğinde; Adana’nın doğusunda Kahramanmaraş ve Gaziantep, Batısında Niğde ve İçel, kuzeyinde Kayseri, güneyinde Hatay ve Akdeniz bulunmaktadır.

Adana yüzey şekilleri : Adana ilinin kuzey ve doğu kesimleri dağlık, güney kesimleri ise genellikle ovalıktır.  Adana dağları ; Kuzeyde Aladağlar ve Tahtalıdağlar, Orta Torosları meydana getiren dağların bir bölümüdür. Ayrıca; Kaldı dağı 3.734 metre, Demirkatık tepesi 3.728 metre, Tahtalıdağ 3.054 metre yüksekliklere sahip olup Toros dağlarının en yüksek dorukları bu kesimde bulunmaktadır. Doğudaki dağlık kesim ise hemen hemen tamamı Adana il sınırları içinde olan Amanos Dağları’ndan oluşmaktadır. Toroslar, Amanos dağları ve Akdeniz arasındaki yerde ise Adana ovası bulunmaktadır. Adana ovası Türkiye’deki deniz yüzeyine en yakın düzlüklerin en büyüğüdür. Adana ovası, Çukurova ve Yukarıova olarak iki kısma ayrılmaktadır.

Çukurova, Adana şehrinin yakınından başlayıp, Seyhan ve Ceyhan ırmakları boyunca denize kadar uzanmaktadır. Yukarıova, Misis tepeleriyle Çukurovadan ayrılmaktadır. Ceyhan Irmağı’nın yukarı kesimi boyunca Kadirli, Kozan ve Osmaniye önlerine kadar uzanmaktadır.

Adana iklimi : Adana iklim bakımından en sıcak illerimizden biridir. Ovaya hemen hemen hiç kar yağmamaktadır. Ortalama sıcaklık kış aylarında 9 derece yaz aylarında 28 derecedir.  Ama yazların bir çok günü sıcaklık 35-40 dereceye kadar yükselmektedir.

Adana akarsuları : Adana ilinin önemli akarsuları; Seyhan ırmağ ve Ceyhan Irmağı’dır. Her iki ırmağın suları kışın artar, yazın iyice azalır. Kışın taşkınları önlemek , Çukurovayı sulamak ve aynı zamanda elektrik üretmek için Seyhan üzerinde büyük bir baraj yapılmıştır.

Adana’nın adı : Söylentilere göre Bizanslı Stefan Uranus’un iki oğlu varmış. Adanus ve Sarus isimli bu çocuklar Tarsuslularla savaşarak o toprakları almışlar ve orada bir şehir kurmuşlar. Adana ili adını kurucusu olan Adanus’tan, Seyhan Irmağı’nın da adı Adanus’un kardeşi Sarus’dan geldiği rivayet edilmektedir.

Adananın tarihi : Anadolu’nun çok eski yerleşme merkezlerinden biridir. Hitit döneminden kalma yazılarda “Adania” adına sık rastlanmaktadır. Uzun süre Hitit egemenliğinde kalan Adana daha sonra Asurluların, M.Ö. VI. yüzyılda da İranlıların eline geçmiştir. Büyük İskender İran İmparatoru Dara’yı Hatay’daki Payas Ovası’nda yenerek Adana’yı kendi imparatorluğuna katmıştır. Adana milattan önce I. yüzyılda Romalıların, VII. yüzyılda Arapların eline geçmiştir. Daha sonra Adana’yı önce haçlılar daha sonra da Selçuklular almıştır. Yavuz Selim Mısır seferine giderken Adana Ramazanoğulları’nın elinde olup, 1517 yılından sonra Osmanlılara geçmiştir. Adana tarihi boyunca pek çok kez el değiştirmişse de uzun yüzyıllardır Türklerin elinde ve ana yurdu olmuştur.

Birinci dünya savaşı sonunda Fransızlar Adana’yı işgal etmişlerse de halk silahlanarak karşı koymuştur. Milis kuvvetlerimiz Klek Boğazında 800 kişilik bir Fransız birliğini tutsak almış ve Fransızları yenilgiye uğratmıştır. Sonrasında Fransızlar, 20 Ekim 1921’de imzalanan Ankara antlaşması ile Adana’dan çekilmiştir. 5 ocak 1922 de Türk ordusu Adana’ya girmiştir.

Adana ekonomisi : genel olarak tarıma ve tarıma dayalı Sanayi’ye dayanmakta olsa da ayrıca diğer sanayi kolları içinde çok sayıda fabrika ve tesis bulunmaktadır. Adana ekonomisi sanayi ve ekonomik yönden bölgedeki en gelişmiş illerdendir.

Adana’da gezilecek yerler için öneri olarak size ; Ceyhan Irmağı’nın sol kıyısında bir ortaçağ yapısı olan Yılanlıkale’yi önerebilirsiniz. Halk arasında bilinen adı ile Şahmaran Kalesi; çevredeki yollara ve bütün Ceyhan Ovasına egemen durumdadır. Kalenin çevresi 700 metreyi bulmaktadır. İkişer katlı, sekiz burcu bulunmaktadır.

Adana Arkeoloji konusunda zengin kaynaklara sahiptir. İlkçağda Adana yöresinde birçok şehir olduğu öğrenilmiştir. Bunların belli başlıları Adana’ya 80 kilometre uzaklıkta Anazarba bugünkü adıyla Dilekkaya’dır. Ceyhan’a 30 kilometre uzaklıktaki Ayas bugünkü adıyla Yumurtalık’tır. Adana’ya 50 kilometre uzaklıktaki Magarsos şimdiki adı ile Karataş’tır. Magarsos yakınında Mallos ve Adana’nın 43 kilometre doğusunda Bugün Yakapınar adı ile bilinen Misis’tir.

Yurtiçi turları için bölge tanıtımları paylaştığımız sitemiz sayfalarımızdan, Adana ile komşu iller ve diğer illerimiz için de bilgilendirme yazılarımız ve il tanıtımlarımız devam edecektir. Yurtiçi tatil programları için sayfalarımızı takip etmenizi öneririz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.